Dlaczego młodzi lekarze wyjeżdżają z Polski? - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plDlaczego młodzi lekarze wyjeżdżają z Polski? - dlaszpitali.pl

Dlaczego młodzi lekarze wyjeżdżają z Polski?

opm-dlaszpitali-dlaczego-mlodzi-lekarze-wyjezdzaja-z-polski

Czynniki społeczno-polityczne, warunki pracy i możliwości rozwoju zawodowego oraz hejt – takie czynniki głównie wypychają młodych lekarzy z Polski. Różnice wynagrodzeń odgrywają coraz mniejszą rolę w podejmowaniu decyzji migracyjnych – komentował wyniki prowadzonych badań prof. UW Maciej Duszczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Panel dyskusyjny „Dokąd zaprowadzą nas migracje medyków?” odbył się 9 marca 2023 r. w ramach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Profesor Duszczyk, wprowadzając do dyskusji, przybliżył wyniki badań wśród 13 publicznych uczelni medycznych, realizowanych w Centrum Badań nad Migracjami UW ramach grantu Narodowego Centrum Nauki pod patronatem KRAUM.

Takich badań na świecie jeszcze nie było. To są tzw. badania „powtórzone”. Chcemy uchwycić zmiany migracyjne w czasie i przestrzeni oraz ocenić potencjał migracyjny studentów VI roku publicznych uczelni medycznych. Co roku robimy takie same moduły w kwestionariuszu ankiety, dodatkowo jednak sprawdzamy inne czynniki, takie jak pandemia COVID-19 czy wojna w Ukrainie i ich wpływ na decyzje migracyjne. Obecnie nasze badanie obejmuje blisko 20% wszystkich studentów ostatnich lat medycyny informował profesor Duszczyk. – Okazuje się, że pandemia COVID-19 czy wojna nie zwiększają potencjału migracyjnego. Głównymi czynnikami, które sprawiają, że lekarze chcą wyjechać, są czynniki społeczno-polityczne, warunki pracy i możliwości rozwoju zawodowego oraz hejt ze strony pacjentów i polityków komentował.

Dlaczego polscy lekarze opuszczają kraj?

Pozostali dyskutanci wspominali także inne czynniki, które zwiększają potencjał migracyjny młodych medyków. Grażyna Cebula-Kubat, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy podkreślała, że lekarze często migrują w poszukiwaniu możliwości rozwoju zawodowego i realizacji wymarzonej specjalizacji. Prof. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach mówił o możliwościach lepszego rozwoju naukowego, jakich szukają absolwenci uczelni za granicą. Dokąd wyjeżdżają młodzi medycy? Główne kierunki to Niemcy, Skandynawia, Szwajcaria i Wielka Brytania.

Podczas rozmowy omawiano także możliwe drogi zatrzymania młodych lekarzy na polskim rynku pracy i w publicznym systemie w kraju. – Powinniśmy myśleć o odciążeniu lekarzy. Na Zachodzie farmaceuci, asystenci medyczni, pielęgniarki są mocniej włączani w zadania opieki nad pacjentemmówił Artur Białoszewski, dyrektor programu SGH-WUM EMBA w ochronie zdrowia, mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie zdrowia środowiskowego. Dyskutanci byli zgodni, że kluczowym czynnikiem byłaby poprawa warunków pracy w publicznym systemie, zarówno pod względem organizacji pracy, kreowania przyjaznej atmosfery, jak i wyposażenia w dobrej jakości sprzęt medyczny i inne narzędzia pracy.

Dyskusję poprowadził Patryk Słowik, dziennikarz Wirtualnej Polski.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Minister zdrowia o kształceniu medyków: To jeden z priorytetów polityki państwa