Zmiany w płucach towarzyszące COVID-19: diagnostyka... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plZmiany w płucach towarzyszące COVID-19: diagnostyka... - dlaszpitali.pl

Diagnostyka obrazowa w walce koronawirusem

opm-diagnostyka-obrazowa-zmiany-w-plucach-covid-19

Agencja Badań Medycznych przekaże kolejne środki na realizację badań związanych z testami, terapiami i szczepionką przeciwko koronawirusowi. Pozytywną rekomendację otrzymały wnioski dotyczące diagnostyki obrazowej i badań lekowych – podała w poniedziałek ABM.

Agencja zauważa, że wiele badań wskazuje na wysoką korelację występowania charakterystycznych zmian w obrazach Tomografii Komputerowej (TK) klatki piersiowej z zakażeniem SARS-CoV-2. Radiolodzy często wskazują na trudność wykrycia zmian swoistych dla COVID-19, a także czasochłonny proces oceny stopnia zajętości miąższu płucnego w przebiegu choroby i tym samym ocenie jej dalszego przebiegu u pacjentów.

Badania nad sztuczną inteligencją w analizie obrazów TK realizowane przez polski startup BrainScan.ai wskazują, że głębokie sieci neuronowe są w stanie wychwycić bardzo subtelne różnice w obrazach i dzięki temu pomóc radiologom w szybszym i skuteczniejszym diagnozowaniu pacjentów z COVID-19. Badanie kliniczne ma być przeprowadzone na kilkusetosobowej grupie pacjentów.

Na wsparcie badań klinicznych, ukierunkowanych na przeciwdziałanie COVID-19, ABM chce przeznaczyć do 50 milionów zł, ale jej kierownictwo zapowiada, że jeśli zaistnieje taka potrzeba, budżet zostanie zwiększony. Każdy wniosek ma szansę na dofinansowanie do 5 milionów zł.

Nabór wniosków trwa do 30 kwietnia. Szczegółowe informacje dot. wniosków dostępne są na stronie Agencji.

Katarzyna Lechowicz-Dyl

Źródło: PAP – Nauka w Polsce