Dezynfekcja w szpitalach ważnym elementem... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plDezynfekcja w szpitalach ważnym elementem... - dlaszpitali.pl

Rola dezynfekcji w walce z wirusem SARS-CoV-2

opm-dezynfekcja-w-szpitalach-walka-z-koronawirusem
fot. Kärcher

Gdy mamy do czynienia z epidemią, jednym z priorytetów placówek zdrowia staje się właściwa dezynfekcja, nie tylko dłoni, ale także przedmiotów oraz powierzchni. Celem tego działania jest niszczenie aktywnie rosnących i wegetatywnych mikroorganizmów drobnoustrojowych do określonego poziomu, który jest odmienny dla bakterii i dla wirusów.  

W przypadku bakterii wymagane jest  zmniejszone zanieczyszczeń do 5log10, co oznacza redukcję ze 100 000 000 drobnoustrojów do 1 000 lub 99,999%. W eliminacji wirusów, skuteczny poziom zostaje osiągnięty, gdy zanieczyszczenie powierzchni zostanie zmniejszone do 4log10, czyli redukcji ze 100 000 000 drobnoustrojów do 10 000 lub 99,99%. Pozostałe 0,001% jest ilością uważaną za niewystarczającą do wywołania zarażenia. Tym bardziej, że w przypadku wirusów (w odróżnieniu do bakterii) niewielka ich ilość nie pomnoży się w czystym otoczeniu.

Dlatego tak ważna jest teraz dbałość o czystość sprzętów i powierzchni. Szczególnie w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 sensowne jest stosowanie technologii czyszczenia parowego (temperatura strumienia pary powyżej 60oC) nie tylko do czyszczenia ogólnego, ale także do czyszczenia dezynfekcyjnego. Źródłem przenoszenia wirusa (droga kropelkowa), oprócz bezpośredniego kontaktu z chorym, mogą stać się często dotykane powierzchnie. Firma Kärcher poleca do tego celu profesjonalna parownicę SG 4/4 dzięki której efektywną dezynfekcję wirusów otoczkowych (SARS-CoV-2) można osiągnąć dzięki punktowemu czyszczeniu powierzchni przez 30 sekund. Warto pamiętać, że czyszczenie parowe wykonane zgodnie z zaleceniami producenta parownicy (prędkość, temperatura, ustawienia urządzenia zgodnie z instrukcją) jest równie skuteczne jak dezynfekcja środkami dezynfekującymi. Kärcher nie zaleca dezynfekcji parą w obszarach krytycznych, takich jak pokoje pacjentów Covid-19, bloki operacyjne i inne obszary, w których występuje duże obciążenie proteinowe.

W tej sytuacji na zwielokrotnione obecnie potrzeby ratownictwa medycznego w zakresie utrzymania pożądanego poziomu czystości firma Kärcher Sp. z o.o. w ostatnich dniach przekazała za pośrednictwem swojego salonu sprzedaży Kärcher Center Łódź profesjonalna parownicę SG 4/4 do Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi. Na dniach V Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Krakowie otrzyma również takie urządzenie wraz z odpowiednim wyposażeniem. To profesjonalne urządzenia, dla których przeprowadzone w Niemczech testy skuteczności w usuwaniu wirusów otoczkowych (jak koronawirus, wirus grypy) z gładkich powierzchni wykazały 99,999% skuteczności, przy zachowaniu konkretnego reżimu technologicznego – punktowe czyszczenie profesjonalną parownicą Kärcher z maksymalnym ciśnieniem pary gładkich, twardych powierzchni przez 30 sek. (test: Modyfikowany szczep Ankara wirusa krowianki).

Źródło: mat. prasowe

Czytaj także: Sterylizacja wyrobów medycznych – aktualne wytyczne

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.