DCOPiH testuje innowacyjny program skriningowy na raka prostaty - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plDCOPiH testuje innowacyjny program skriningowy na raka prostaty - dlaszpitali.pl
Reklama

DCOPiH testuje innowacyjny program skriningowy na raka prostaty

opm-dlaszpitali-raka-prostaty
fot. iStock

DCOPiH zwerbuje 3,5 tys. mężczyzn z Dolnego Śląska w wieku 50-69 lat do ważnego projektu medycznego. Ochotnicy pomogą placówce przetestować nowy algorytm wczesnego wykrywania raka prostaty w badaniach przesiewowych, na czym skorzystają mieszkańcy całej Unii Europejskiej.

Rak gruczołu krokowego staje się coraz poważniejszym problemem zdrowotnym w Polsce i Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Centrum Informacji o Raku i Krajowego Rejestru Nowotworów dotyka on ponad 350 tys. Europejczyków rocznie, w tym ok. 18 tys. Polaków. Prognozy na 2040 r. wskazują na wzrost liczby zachorowań do ponad 27 tys., co skłania do podjęcia działań prewencyjnych. Brak odpowiednich środków w polskim systemie opieki zdrowotnej może jeszcze pogorszyć sytuację chorych. W odpowiedzi na tę potrzebę Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii postanowiło stać się liderem w walce z rakiem prostaty.

W ramach innowacyjnego projektu o nazwie „PRAISE-U” 25 organizacji z 12 krajów wspólnoty, w tym DCOPiH, przy współpracy z Państwowym Zakładem Higieny, współuczestniczy w stworzeniu rekomendacji dotyczących skriningu i wczesnego wykrywania raka prostaty. Wrocławski ośrodek ma za zadanie przetestować nowy algorytm wczesnego wykrywania raka prostaty w badaniach przesiewowych dla Polski i innych krajów wspólnoty. Wszystko po to, by zmniejszyć śmiertelność spowodowaną tym nowotworem. Poza Polską, która zajmuje w projekcie kluczowe miejsce, ponieważ wykona największą liczbę badań, jest także Hiszpania, Litwa i Irlandia. Mają one w sumie zrekrutować do programu 10 tys. mężczyzn. Program odbywa się pod patronatem International Agency for Research on Cancer – agencji WHO.

Testy nowego algorytmu za ponad milion euro

Na ten cel wrocławska placówka otrzymała ponad 1 mln euro dofinansowania z unijnych funduszy. To największe dofinansowanie w projekcie, a całkowity jego koszt to 10 mln euro.

Chcemy zrekrutować 3,5 tys. mężczyzn. Zapraszamy listownie mężczyzn w wieku 50-69 lat z terenu Dolnego Śląskamówi dr hab. Krzysztof Tupikowski, kierownik projektu oraz szef Centrum Nowotworów Urologicznych w DCOPiH. – Do projektu nie można zgłaszać się samodzielnie. Dobór musi być losowy, zrównoważony na wszystkie części województwa, aby każdy mężczyzna, nawet z odległych od dużych miast rejonów Dolnego Śląska, miał szansę wziąć udział. Dlatego listy wysyłamy do wszystkich powiatów i gmindodaje.

Panowie, którzy otrzymali zaproszenie do programu, za pośrednictwem infolinii umawiają się na termin pobrania PSA, zebrania ankiet i informacji zdrowotnych.

Do tej pory udało nam się przebadać pierwszych 40 osób, kolejnych 40 umówiliśmy na badaniawylicza dr hab. Krzysztof Tupikowski. – Jeśli wynik badania PSA jest w granicach normy, pacjenci otrzymują informację dotyczącą wyniku i dalszego postępowania. Jeśli jednak wynik nas zaniepokoi, telefonicznie ustalamy termin konsultacji w ośrodku skriningowym DCOPiH. Mieści się on w przychodni Kar-Med na Karłowicach we Wrocławiu, gdzie pacjenci odbywają konsultacje ze specjalistą urologiem. Przechodzą badanie USG, badanie urologiczne, określa się także ich indywidualne ryzyko wystąpienia raka prostaty. Jeśli jest ono podwyższone, otrzymują termin wykonania rezonansu magnetycznego. Na podstawie tego wyniku podejmujemy decyzję o ewentualnej konieczności wykonania biopsji stercza. Dalsze postępowanie jest uzależnione od jej wynikudodaje.

Czytaj także: Powstało Uniwersyteckie Centrum Neurologii i Neurochirurgii

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.