COVID-19 przyspiesza proces starzenia?
Celem projektu jest dokonanie charakterystyki ewentualnych, występujących u ozdrowieńców dysfunkcji oraz sprawdzenie, jak długo się one utrzymują. Dlatego – jak zaznaczają przedstawiciele UG – wszyscy, którzy wezmą udział w pierwszym etapie badań zostaną ponownie zbadani po upływie ok. roku.
– W projekcie przewidujemy udział kilku grup pacjentów, między innymi osób starszych, ponieważ podejrzewamy, że wirus może mieć na nie najbardziej destrukcyjny wpływ, a nawet, że może przyspieszać pewne patologiczne procesy, które już się u tych osób rozpoczęły, np. w związku z innymi, współistniejącymi chorobami przewlekłymi. Szukamy nie tylko ozdrowieńców, ale też osób, które nie chorowały na COVID-19, a chciałyby sprawdzić swoją sprawność psychomotoryczną czy czas reakcji przy okazji stanowiąc grupę porównawczą dla pacjentów – dodawała cytowana w komunikacie, Mańkowska.
Wyniki badań psychologów z UG pozwolą na podjęcie dalszych kroków względem osób doświadczających deficytów – możliwe będzie stworzenie konkretnego, celowanego w dane problemy programu rehabilitacji pacjentów.
Badania prowadzone będą w ramach finansowanego przez NCN projektu pt. „Czy koronawirus SARS-CoV-2 zaburza przede wszystkim funkcjonowanie prawej półkuli mózgu i przedniego systemu uwagi? Prospektywne badania neuropsychologicznych i neurofizjologicznych następstw COVID-19„. Projekt realizowany jest we współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.
Osoby, które będą chciały wziąć udział w badaniu, będą musiały wypełnić formularz rejestracyjny, który niebawem ma pojawić się w mediach społecznościowych Zakładu Neuropsychologii UG (https://www.facebook.com/Zak%C5%82ad-Neuropsychologii-UG-103652818855810).
Źródło: PAP Nauka w Polsce/ autor: Piotr Mirowicz