GE Omni Legend PET/CT dostępny dla pacjentów Affidea - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plGE Omni Legend PET/CT dostępny dla pacjentów Affidea - dlaszpitali.pl

Cyfrowy aparat PET-CT dostępny dla pacjentów warszawskiej filii Affidea

opm-dlaszpitali-omni-legend-w-afiidea-w-warszawie
fot. materiały prasowe

Cyfrowy aparat GE Omni Legend PET/CT jest narzędziem do oceny stopnia zaawansowania wielu chorób nowotworowych. Diagnostyka w oparciu o skaner PET/CT pozwala dobrać ścieżkę terapeutyczną oraz dokonać jej trafnej weryfikacji.

Omni Legend to technologia, która dzięki wykorzystaniu zaawansowanego detektora cyfrowego daje możliwość uzyskania obrazów w wysokiej rozdzielczości. Aparat ten jest już dostępny dla pacjentów warszawskiej placówki Affidea zlokalizowanej na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów 128. Centrum Medyczne Affidea Warszawa wykonuje badania PET/CT w ramach refundacji NFZ oraz prywatnie.

Aparat GE Omni Legend PET/CT – jak działa?

Aparat Omni Legend został stworzony na nowej, w pełni cyfrowej platformie PET/CT, wykorzystującej nieznany dotąd rodzaj detektora cyfrowego BGO (dBGO) o rozmiarze kryształu, umożliwiając większą wykrywalność małych zmian w ramach obrazowania (1). Rozwiązanie zaprojektowano z myślą o poprawie wydajności operacyjnej, udoskonaleniu doświadczenia pacjenta i zwiększeniu możliwości diagnostycznych, co może znacząco wpłynąć także na poprawę wyników leczenia.

Skojarzenie metod PET (uwidacznia procesy życiowe) i CT (obrazy anatomiczne) umożliwia wykrywanie patologii na poziomie komórek/tkanek, co ma szczególne znaczenie dla identyfikacji wczesnych zmian nowotworowych, ale nie tylko. Coraz częściej wysokospecjalistyczne badanie PET/CT wykorzystywane jest w rozpoznawaniu chorób neurologicznych czy kardiologicznychmówi prof. Mirosław Dziuk, specjalista medycyny nuklearnej, Dyrektor Medyczny Affidea.

Sposób działania skanera ma również znaczenie dla komfortu pacjentów poprzez zastosowanie dodatkowych elementów takich jak odpowiednie światło i dźwięk, minimalizujących ewentualny lęk przebywania w ciasnym aparacie. System pomaga pracownikom medycznym, oferując zbiór intuicyjnych rozwiązań udoskonalonych o sztuczną inteligencję (AI) w zakresie organizacji pracy, w tym rozwiązanie Precision DL do przetwarzania obrazów PET/TK z wykorzystaniem głębokiego uczenia, a także opartą na algorytmach sztucznej inteligencji kamerę do automatycznego pozycjonowania pacjenta.

Skaner GE Omni Legend PET/CT działający w Affidea jest pierwszym takim aparatem dostępnym dla pacjentów w Europie Wschodniej. Zbudowaliśmy system Omni od podstaw, by sprostać potrzebom naszych klientów i ich pacjentów dziś, jak i w przyszłości. Mając na uwadze dobro pacjenta, oparliśmy się na naszym wieloletnim doświadczeniu i współpracy klinicznej z wiodącymi światowymi ośrodkami, by wzbogacić obrazowanie o nowe elementy zaprojektowane z myślą o poprawie wyników klinicznych. Niezwykle cieszymy się, że ten innowacyjny system został już wdrożony w Polsce i mamy nadzieję, że będzie długie lata służył lekarzom, technikom i przede wszystkim pacjentom wymagającym opieki diagnostycznej mówi Grażyna Rubiś-Liolios, Dyrektor Generalna na Polskę i Kraje Bałtyckie w GE Healthcare.

Jestem dumny z tego, że tej klasy urządzenie, możliwości, jakie sobą reprezentuje staną się dostępne dla pacjentów leczonych w naszym Instytucie. To poprawi nasze możliwości rozpoznania i monitorowania przebiegu choroby, z których gros dotyczy plagi naszych czasów – schorzeń onkologicznych mówi gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak z Wojskowego Instytutu Wojskowego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

Przypis

1. Omni Legend 32 cm zwiększa wykrywalność małych zmian średnio o 16%, maksymalnie do 20% w porównaniu do Discovery MI 25 cm, przy dopasowanym czasie skanowania/znacznika, co wykazano w testach na fantomie z wykorzystaniem modelowego obserwatora ze zmianami o wielkości 4 mm. To uśredniony wynik z różnych metod rekonstrukcji.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Ministerstwo Zdrowia informuje o zwiększeniu finansowania systemu opieki zdrowotnej