CyberRadar - urządzenie wspomagające walkę z COVID-19 dlaszpitali.plCyberRadar - urządzenie wspomagające walkę z COVID-19

Powstało urządzenie wspomagające walkę z COVID-19

opm-dlaszpitali-cyberradar-wspomoże-walke-z-covid-19
fot. iStock

Bezkontaktowy aparat CyberRadar umożliwiający bezpieczne monitorowanie oddechu u pacjentów opracowali naukowcy z Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Urządzenie może wspomóc medyków w walce z COVID-19, a także w diagnozowaniu osób z problemami oddechowo-krążeniowymi.

Rzecznik prasowy PG Maciej Dzwonnik poinformował we wtorek, że na razie powstały dwa egzemplarze urządzenia. Dodał, że w pracach nad CyberRadarem naukowcy PG współpracowali z specjalistami Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

CyberRadar to urządzenie o niedużych rozmiarach, można je postawić w dowolnym miejscu w gabinecie lekarskim lub przy łóżku pacjenta. Posiada czujnik mikrofalowy schowany w plastikowej obudowie, a także czułą kamerę służącą do wykrycia położenia oczu i ramion pacjenta, a następnie „pozycjonowania” klatki piersiowej. Następnie, na wbudowanym ekranie, wyświetla dane z jego bieżących czynności oddechowo-krążeniowychwyjaśnił w komunikacie prasowym kierownik Katedry Systemów Multimedialnych PG, prof. Andrzej Czyżewski.

Urządzenie ma już za sobą etap badań klinicznych, które naukowcy PG przeprowadzili wraz z naukowcami GUMed. Wzięło w nich udział kilkudziesięciu pacjentów. Były wśród nich zarówno osoby zdrowe, jak również chore m.in. z nadciśnieniem tętniczym i innymi chorobami przewlekłymi. CyberRadarem przebadano również osoby hospitalizowane w Klinice Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Czyżewski podkreślił, że badania kliniczne wykazały, iż CyberRadar jest w pełni skutecznym urządzeniem, „zastępującym urządzenia kontaktowe”, takie jak np. wymagające bezpośredniej obsługi i regularnej dezynfekcji pasy oddechowe.

Dzięki temu CyberRadar może być pełnowartościową i bezpieczniejszą alternatywą dla personelu medycznego przy diagnozowaniu i leczeniu pacjentów, zapewniając im jednocześnie wyższy poziom bezpieczeństwazaznaczył profesor.

W komunikacie prasowym podkreślono, że w sytuacji, gdyby kolejna fala pandemii SARS-CoV-2 przybrała ponownie duże rozmiary, CyberRadar mógłby być szeroko stosowany do przeciwdziałania jej skutkom.

Urządzenie mogłoby bowiem służyć m.in. do monitorowania pacjentów diagnozowanych na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, hospitalizowanych, przechodzących COVID-19 bezobjawowo i jednocześnie przebywających w kwarantannie domowej, a w przyszłości i przy szerokim zastosowaniu również leczonych w ramach telemedycyny, zarówno z podejrzeniem infekcji, jak również znajdujących się pod opieką poradni specjalistycznych (głównie internistycznych).

Wynalazek może być także stosowany po pokonaniu pandemii m.in. w diagnostyce i monitorowaniu (również w warunkach domowych) pacjentów z niewydolnością serca, chorobami płuc czy po udarze, a także – z dużo wyższą dokładnością od dostępnych urządzeń na rynku – wykrywać nieprawidłowości w oddychaniu podczas snu monitorowanej osoby.

Zdaniem prof. Krzysztofa Narkiewicza, kierownika Katedry i Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii GUMed, który również uczestniczył w opracowaniu urządzenia, CyberRadar mógłby być stosowany również w przyszłych badaniach naukowych, łączących nauki techniczne z medycyną.

– Umożliwia bowiem badanie szerokiej grupy pacjentów, również w badaniach naukowych: poprzez miarodajną ocenę rytmu i wzorca oddechowego mógłby służyć do badania regulacji układu sercowo-naczyniowego i oddechowego – objaśnił naukowiec GUMed.

Źródło: PAP Nauka w Polsce/ autor: Robert Pietrzak

Czytaj też: Terapia COVID-19: 10 najbardziej obiecujących leków

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.