Ciężki przebieg COVID-19 a poziom wyczerpania immunologicznego - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plCiężki przebieg COVID-19 a poziom wyczerpania immunologicznego - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Ciężki przebieg COVID-19 a poziom wyczerpania immunologicznego

Zaznaczył, że leki nacelowane na te markery są stosowane w immunoterapii u pacjentów onkologicznych. W nowotworach, w których występuje wyczerpanie immunologiczne, blokuje się je specjalnym przeciwciałem monoklonalnym, co skutkuje większą szansą na przeżycie.

Jeśli, jak wskazał prof. Parczewski, wynik uda się potwierdzić na większej grupie pacjentów, badacze będą chcieli zwrócić się do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji o możliwość przeprowadzenia badania klinicznego przeciwciała monoklonalnego.

Liczymy, że będzie można w ten sposób zablokować wyczerpanie immunologiczne, czyli pobudzić limfocyty i poprawić stan pacjentawyjaśnił. Wyniki badań opublikowane zostały w czasopiśmie naukowym „Cells”.

Zadanie, w którego ramach przeprowadzono badania, jest częścią większego projektu „Opracowanie nowoczesnych technologii laboratoryjnych, informatycznych i bioinformatycznych dedykowanych diagnostyce i prewencji zakażeń SARS-CoV-2”, realizowanego przez szpital wojewódzki w Szczecinie we współpracy z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym.

Projekt kosztował blisko 8 mln zł. Finansowany był przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Wsparcie szpitali jednoimiennych w walce z rozprzestrzenianiem się zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz w leczeniu COVID-19”.

Źródło: PAP Nauka w Polsce, autorka: Elżbieta Bielecka

Komentarze

Reklama

Strefa wiedzy

653 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy