Choroby zakaźne oraz instrumenty zapobiegania ich rozprzestrzenianiu w polskim systemie ochrony zdrowia

opm-dlaszpitali-choroby-zakazne-malgorzata-paszkowska

W książce przedstawiono aspekty organizacyjne i regulacje prawne w zakresie zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych i zakażeń u ludzi w Polsce. Wskazano w niej instrumenty prawne w zakresie zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych, a także ich funkcjonowanie w praktyce. Ponadto przedstawiono aktualną problematykę epidemii zakażeń koronawirusem SARS CoV-2, w tym szczególne instrumenty prawne w zakresie jego zwalczania.

Autorka, Małgorzata Paszkowska, w książce omawia m.in.:

• usytuowanie chorób zakaźnych w polskim systemie ochrony zdrowia
• rozwój podstaw prawnych w zakresie zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych
• podstawowe definicje w zakresie chorób zakaźnych i zakażeń (w tym zakażenia szpitalne)
• zadania ministra zdrowia i wojewody w zakresie chorób zakaźnych i zakażeń
• kompetencje Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie chorób zakaźnych i zakażeń
• obowiązki zarządzających podmiotami leczniczymi i personelu medycznego w zakresie chorób zakaźnych i zakażeń
• rodzaje i zasady wykonywania szczepień ochronnych
• instrumenty przymusu medycznego mające zastosowane w związku z chorobami zakaźnymi i zakażeniami
• stan epidemii w związku z COVID-19.

Książkę wyróżnia przystępny język oraz szerokie ujęcie tytułowego zagadnienia wzbogaconego m.in. o rys historyczny i dane statystyczne. Adresowana jest ona przede wszystkim do zarządzających podmiotami wykonującymi działalność leczniczą i do personelu medycznego (szczególnie lekarzy i pielęgniarek) oraz pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej i innych organów administracji ochrony zdrowia, a także do osób zainteresowanych systemem ochrony zdrowia w Polsce.

O autorce

Dr adw. Małgorzata Paszkowska – absolwentka prawa i studiów podyplomowych menedżerskich, adiunkt w Katedrze Zarządzania Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, gdzie prowadzi działalność naukowo-badawczą oraz zajęcia dydaktyczne m.in. z prawa w ochronie zdrowia. Od wielu lat zajmuje się szeroko rozumianą problematyką ochrony zdrowia, w tym prowadzi szkolenia dla podmiotów leczniczych i personelu medycznego. Zainteresowania zawodowe koncentruje przede wszystkim wokół zagadnień związanych z prawem i zarządzaniem w ochronie zdrowia. Autorka ponad 200 publikacji dotyczących prawa i zarządzania w ochronie zdrowia (m.in. książek: System ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, Zarządzanie działalnością leczniczą-problematyka prawna, Polski system ochrony zdrowia). Ekspert serwisu informacji prawnej LEX Ochrona Zdrowia Wolters Kluwer. Współpracownik czasopism branżowych dla ochrony zdrowia.