Chirurdzy z sosnowieckiego szpitala wdrożyli nowe... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plChirurdzy z sosnowieckiego szpitala wdrożyli nowe... - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Chirurdzy z sosnowieckiego szpitala wdrożyli nowe rozwiązanie operacyjne

opm-dlaszpitali-noża-harmonicznego
fot. WSS nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu/FB

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu specjaliści połączyli wyjątkową precyzję systemu robotycznego z możliwościami noża harmonicznego. Wszystko z myślą o pacjentach z rakiem jelita grubego.

System robotyczny służy chirurgom w naszym szpitalu przede wszystkim do operacji raka jelita grubego, a więc do operacji onkologicznych. Mamy doskonałą wizualizację tkanek, większą precyzję w polu operacyjnym, a także zdecydowanie mniejsze obciążenie dla organizmu pacjenta. Ma to wielkie znaczenie w zabiegach w obrębie miednicy, gdzie ograniczona widoczność stanowi duże wyzwanie. System robotyczny zapewnia najlepsze uwidocznienie struktur, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo chorego. Teraz dodatkowo zdecydowaliśmy się na zastosowanie noża harmonicznego idealnie dopasowanego do robota. Dzięki takiemu rozwiązaniu zmniejszamy krwawienie śródoperacyjne, skracamy czas zabiegu. Stosowanie tej metody jest szczególnie istotne u chorych z rakiem odbytnicy, którzy wcześniej poddani byli radioterapiiwyjaśnia prof. Zbigniew Lorenc, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej, Kolorektalnej i Urazów Wielonarządowych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

Poszukiwanie jak najlepszych metod operacyjnych i wdrażanie nowych rozwiązań jest bardzo ważne z uwagi na alarmujące statystyki zachorowań. Rocznie w naszym kraju potwierdza się raka jelita grubego u nawet 20 tys. osób.

Dotacja z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego na zaawansowany system robotyczny dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu wyniosła 10 mln zł. Supernowoczesny sprzęt wykorzystywany jest na co dzień przez zespoły medyczne dwóch oddziałów klinicznych: chirurgii ogólnej, a także urologii i onkologii urologicznej. W sumie specjaliści sosnowieckiej lecznicy przeprowadzili już ponad sto takich procedur u pacjentów z chorobą nowotworową.

Źródło: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu

Czytaj także: Słupski szpital został centrum szkoleniowym mikrochirurgii

Komentarze

Reklama

Strefa wiedzy

653 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy