Certyfikowany robotyczny komponent urządzenia medycznego - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plCertyfikowany robotyczny komponent urządzenia medycznego - dlaszpitali.pl

Certyfikowany robotyczny komponent urządzenia medycznego

Robot medyczny LBR Med. (Kuka Aktiengesellschaft, Niemcy) jest pierwszym pełnoprawnym robotem, który uzyskał certyfikat zgodnie z procedurą CB Scheme jako robotyczny komponent urządzenia medycznego. Ramię robota zakończone jest uniwersalnym kołnierzem doprowadzającym media, dzięki czemu łatwo zintegrować go z urządzeniami stosowanymi w danej sytuacji. Przykładowe zastosowania:

• USG: głowica ultradźwiękowa przymocowana do kołnierza LBR Med jest prowadzona po ciele badanego pacjenta. Schemat badania jest ustawiany ręcznie przez diagnostę, który przesuwa ramię robota z głowicą wzdłuż wyznaczonych punktów. Robot rejestruje ten schemat w pamięci, a następnie może go powtarzać samodzielnie ze stałym naciskiem,
  • laparoskopia: robot może ustalić określony punkt wejścia, wcześniej zdefiniowany przez operatora. Robot zapamiętuje ten punkt i umożliwia operatorowi ręczne przemieszczanie ramienia wokół tego punktu bez wywierania siły. Pomaga to zminimalizować inwazyjność zabiegu,
  • zabiegi na kręgosłupie: robota można używać jak inteligentnego, precyzyjnie ustawionego ramienia trzymającego. Można nim sterować, przesuwać i mocować dowolne narzędzia w rodzaju prowadnicy do wiertła czy cewnika. Ponadto operator może ręcznie prowadzić robota wzdłuż kręgosłupa, wyznaczając dowolny punkt, który robot ma zapamiętać. Robot może być również podłączony do systemu planowania terapii i przez niego sterowany. Przed zabiegiem ustala się punkty docelowe na podstawie badań obrazowych, np. z MR lub RTG, które następnie są przekazywane do LBR Med.

Jeśli wzorzec zostanie zmieniony, może być konieczna zmiana narzędzia. W tym celu robot przesuwa się do stanowiska wymiany narzędzi, gdzie użytkownik może zdjąć obecne narzędzie z kołnierza i zastąpić je nowym. Przesunięcie dźwigni powoduje, że pole magnetyczne przepływa przez metalową płytkę w narzędziu, mocując narzędzie do kołnierza lub zwiera pole magnetyczne wewnątrz kołnierza i zwalnia narzędzie.