Centrum Medyczne Medyk i BloodLab zwycięzcami konkursu "Przychodnia przyszłości" - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plCentrum Medyczne Medyk i BloodLab zwycięzcami konkursu "Przychodnia przyszłości" - dlaszpitali.pl

Centrum Medyczne Medyk i BloodLab zwycięzcami konkursu „Przychodnia przyszłości”

opm-dlaszpitali-przychodnia-przyszlosci
fot. iStock

W piątek, 15 września poznaliśmy zwycięzców konkursu „Przychodnia przyszłości” organizowanego przez NIL IN Sieć Lekarzy Innowatorów. Miał on na celu wybór najciekawszych innowacji wdrażanych w lecznictwie ambulatoryjnym i rozpropagowanie dobrych praktyk w zakresie wdrażania innowacji.

Zwyciężył projekt „Wdrożenie systemu algorytmicznej interpretacji wyników badań laboratoryjnych”, który wspólnie zgłosiło Centrum Medyczne Medyk z Rzeszowa oraz Saventic Health polska spółka będąca producentem wyrobu medycznego BloodLab. O wyniku zdecydowała kapituła konkursu złożona z lekarzy-praktyków, managerów placówek medycznych, przedstawicieli kluczowych organizacji sektora zdrowotnego (MZ, NFZ, Centrum e-Zdrowia, NIL) czy dziennikarzy specjalizujących się w kwestii zdrowia i systemów zdrowotnych.

To ogromne wyróżnienie ze strony Naczelnej Izby Lekarskiej i Ministerstwa Zdrowia, którzy przez kilka miesięcy analizowali wiele inicjatyw/innowacji z placówek w Polsce. Ostatecznie spośród 40 zaproszono do finału 11, spośród których zgłoszenie CM Medyk i BloodLab zostało wyłonione jako zwycięzca.

Centrum Medyczne Medyk jako pierwszy podmiot leczniczy w Polsce udostępnił lekarzom system algorytmicznej interpretacji wyników badań laboratoryjnych BloodLab. Jest to system wspierający lekarzy i pacjentów w procesie diagnostycznym dzięki wykorzystaniu algorytmów, które zostały przygotowane przez zespół złożony z lekarzy specjalistów oraz zespół technologiczny obejmujący ekspertów od data science i uczenia maszynowego. Po przeprowadzeniu prac integracyjnych wyniki badań laboratoryjnych są automatycznie analizowane przez algorytmy systemu z uwzględnieniem wieku i płci chorego oraz w przypadku wybranych badań danych z wywiadu. Wynik interpretacji jest automatycznie dostarczany lekarzowi i zawiera opis stwierdzonych zaburzeń, ich możliwe przyczyny, proponowaną diagnostykę różnicową i najbardziej prawdopodobne scenariusze kliniczne. Ponadto generowana jest checklista elementów, o których należy pamiętać podczas wywiadu i badania fizykalnego.

System uwzględnia nie tylko najczęstsze schorzenia, ale także bardzo rzadkie przyczyny odchyleń. Interpretacja jest prezentowana bezpośrednio w systemie komputerowym placówki.

BloodLab obecnie dostarcza interpretację dla 5 grup wyników badań:

  • morfologii krwi,
  • panelu tarczycowego (TSH, fT3, fT4; w trakcie uzupełnienia o interpretację wyniku badania przeciwciał),
  • d-dimerów,
  • panelu sercowego (troponina, nt-proBNP, CK-MB),
  • witaminy B12 i/lub kwasu foliowego,
  • w trakcie przygotowania są interpretacje dla kolejnych rodzajów badań, m.in. lipidogramu czy elektrolitów.

Cieszymy się, że kapituła doceniła nasz wspólny wniosek. Tworząc nasz produkt zależało nam na wsparciu lekarzy w ich codziennej pracy, by jeszcze lepiej mogli dbać o zdrowie swoich pacjentówtłumaczy Maciej Majewski, BloodLab product manager. – Ale korzyści odnoszą nie tylko lekarz i pacjent, ale także placówka medyczna czy cały system zdrowotny – BloodLab wpisuje się w koncepcję koordynowanej opieki medycznej w poradniach lekarzy rodzinnych, zmniejszając liczbę pacjentów odsyłanych do poradni AOS. Dodatkowo dzięki sugerowanej dalszej diagnostyce pomaga optymalizować koszty zlecanych badań. Interpretacja dostarczana przez BloodLab zmniejsza ryzyko błędu dzięki możliwości porównania wstępnej diagnozy z sugerowaną przez system.

Jesteśmy przekonani, że wyróżnienie, które otrzymaliśmy, jest kolejnym krokiem podnoszącym jakość w naszych placówkach, gdzie każda osoba potrzebująca opieki medycznej czuje się bezpieczna i odpowiednio zaopiekowanawyjaśnia Stanisław Mazur, lekarz internista, kardiolog, prezes Centrum Medycznego Medyk. – Wszystkie podejmowane przez nas działania skierowane są w stronę pacjenta – by świadczyć dla niego możliwie najlepszą opiekę medyczną, ułatwiać dostęp do lekarzy i zapewnić szybką diagnostykę. Dzięki bardzo dobrej współpracy z firmą Saventic Health wdrożenie przez Centrum Medyczne Medyk algorytmicznej interpretacji wyników badań spowodowało, że nie tylko Rzeszów, ale cały region zyskał przychodnię o jeszcze wyższych standardach diagnostycznych szanujących nie tylko zdrowie, ale czas pacjentów.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Uniwersyteckie Centrum Chirurgii Robotycznej we Wrocławiu oficjalnie otwarte

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.