Centrum Medyczne Pratia zyskało nowe skrzydło - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plCentrum Medyczne Pratia zyskało nowe skrzydło - dlaszpitali.pl

Centrum Medyczne Pratia zyskało nowe skrzydło

opm-dlaszpitali-centrum-medyczne-pratia-zyskalo-nowe-skrzydle
fot. materiały prasowe

Nawet 8 milionów Polaków jest narażonych na osteoporozę. Choroba zwana “cichym złodziejem kości” dotyczy głównie kobiet i postępuje wraz z wiekiem. Wczesna diagnoza i zahamowanie choroby odgrywa niezmiernie istotną rolę w życiu pacjentów. Ośrodek Pratia Częstochowa specjalizujący się właśnie m.in. w reumatologii zyskuje teraz większą przestrzeń. Dzięki temu pacjenci otrzymają jeszcze lepszy dostęp do nowoczesnych terapii w badaniach klinicznych.

Osteoporoza dotyka około 22% kobiet i 6% mężczyzn po 50 roku życia na całym świecie. W Polsce na tę chorobę cierpi nawet 2,1 mln osób, z czego zdecydowana większość, bo ponad 80%, to kobiety. Chociaż obecnie nie ma lekarstwa, które może wyleczyć tę chorobę, to możliwe jest zahamowanie jej rozwoju. Kluczowe znaczenie odgrywa tu profilaktyka i wczesna diagnoza. Szczególną rolę w poszerzaniu wiedzy medycznej związanej z chorobą odgrywa właśnie Centrum Medyczne Pratia Częstochowa. Ośrodek specjalizuje się m.in. w dziedzinie reumatologii.

Nasz ośrodek od lat prowadzi badania kliniczne nad innowacyjnymi terapiami w zakresie reumatologii, prowadzimy także akcje profilaktyczne. Mieszkańcy Częstochowy już niejednokrotnie korzystali z wizyty w osteobusie, gdzie prowadziliśmy badania densytometryczne pomagające wykryć możemy osteoporozę – opowiada Beata Włodarczyk, kierownik Centrum Medyczne Pratia Częstochowa. Profilaktyka jest szczególnie istotna w przypadku tej choroby, bo nie mówimy tu o typowym złamaniu. Osteoporoza bardzo mocno osłabia kości, przez co w skrajnych przypadkach nawet prozaiczne czynności, takie jak kaszel czy dynamiczny skłon, mogą spowodować złamanie.

Pratia Częstochowa rozwija działalność

Ośrodek Badań Klinicznych Pratia działa w Częstochowie od 2019 roku i zlokalizowany jest przy przychodni rodzinnej Euro-Med. Wraz z ostatnią rozbudową przychodni ośrodek Pratia zyskał nową powierzchnię w nowo otwartym skrzydle. Od teraz na prawie 200 metrach kwadratowych mieścić się będą nowe gabinety zabiegowe oraz gabinety lekarskie, a także pomieszczenie biurowe.

Dzięki bliskiej współpracy z przychodnią Euro-Med ośrodek może się dalej rozwijać, a pacjenci mają coraz większy dostęp do nowoczesnych terapii w badaniach klinicznych. Nowa przestrzeń pozwala nam wykorzystać pełny potencjał, którym dysponujemy i otwiera przed naszym zespołem szerokie możliwości działania na przyszłość opowiada Beata Włodarczyk. Jako ośrodek jesteśmy zaangażowani w badania kliniczne w wielu obszarach terapeutycznych. Dzięki rozbudowanej placówce oraz współpracy z przychodnią będziemy mogli wprowadzać kolejne obszary, np. kardiologię czy diabetologię.

Do tej pory ośrodek prowadził badania kliniczne w obszarach reumatologii, dermatologii, alergologii, neurologii. W ciągu roku w ośrodku odbywało się około 500 wizyt.

Badania kliniczne rozwijają medycynę

Nie ma obecnie możliwości oferowania pacjentom innowacyjnych rozwiązań, jeśli nie przejdą one wcześniej etapu badań klinicznych. Jednocześnie we wdrażaniu i wprowadzaniu nowoczesnych terapii Polska odgrywa bardzo ważną rolę i zajmuje 11. miejsce na globalnym rynku badań klinicznych. Najbardziej aktualne statystyki wskazują, że w ciągu roku nawet ponad 25 tys. polskich pacjentów otrzymuje dostęp do najnowocześniejszych terapii w ramach badań klinicznych. Centrum Medyczne Pratia Częstochowa specjalizuje się w badaniach związanych z chorobami kości i stawów. W tym obszarze ośrodek wyróżnia się na tle innych placówek nie tylko w Częstochowie, ale i całym regionie. Do tej pory w ośrodku prowadziliśmy programy Badań Klinicznych w takich jednostkach chorobowych jak m.in. toczeń rumieniowaty układowy, osteoporoza, łuszczycowe zapalenie stawów, migrena, astma oskrzelowa, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, alergia na pyłki traw.

Nasze ośrodki nieustannie się rozwijają i oferują pacjentom nowe możliwości i jeszcze wyższy komfort. Pratia to sieć międzynarodowa. Mamy ośrodki Badań Klinicznych w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Czechach, Bułgarii i Ukrainie. W Polsce obecnie posiadamy 10 placówek. Cieszymy się, że mieszkańcy Częstochowy skorzystają na rozwoju ośrodka. To dla nas szczególnie ważne, bo dobro i bezpieczeństwo pacjenta zawsze stawiamy na pierwszym miejscu – komentuje Anita Szczęsna, dyrektor regionalny Pratia.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: ABM zwiększa alokację w konkursie na badania head-to-head