Centrum CBT uruchamia Kompleksową Opiekę Terapeutyczną dla dzieci i młodzieży
Po zakończeniu procesu diagnostycznego, pacjentowi i rodzicom przedstawiane są zalecenia i plan leczenia. W zależności od potrzeb mogą być one realizowane przez pojedynczego lub kilku specjalistów, co oznacza, że dziecko może zostać objęte opieką zespołu specjalistów, którzy współpracują ze sobą w procesie terapeutycznym. Wspólne działania, zapewniające kompleksową pomoc, mogą być prowadzone równolegle przez psychologa, psychiatrę dzieci i młodzieży, psychoterpeutę oraz terapeutę środowiskowego, którzy świadczą pomoc w domu i w środowisku edukacyjnym (szkole, przedszkolu). Jeśli zachodzi taka potrzeba, opieką obejmowani są również rodzice, do których skierowana jest oferta pomocy psychologicznej, psychoterpeutycznej i psychiatrycznej.
– Skupiamy się na opiece zarówno dla dziecka, jak i rodziny, angażując się w budowanie relacji rodzinnych i wspierając rodziców, ale co niezwykle istotne, współpracujemy również z placówkami edukacyjnymi, zapewniając wsparcie dzieciom w środowisku szkolnym. W ramach Kompleksowej Opieki Terapeutycznej dla dzieci i młodzieży, przyjmujemy odpowiedzialność za cały proces terapeutyczny i koncentrujemy się na znalezieniu adekwatnych i kompleksowych rozwiązań – dodaje dr n. med. Tomasz Srebnicki, psycholog, specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży, certyfikowany psychoterapeuta i superwizor poznawczo-behawioralny, członek rady naukowej Centrum CBT.
Koordynacja całego procesu leczenia wspierana jest działaniami dedykowanego opiekuna pacjenta, który dba o sprawny przebieg procesu terapeutycznego, pomagając w umawianiu terminów badań i wizyt. Dzięki koordynacji całego procesu optymalizowane są koszty związane z diagnozą i leczeniem. To także oszczędność czasu oraz profesjonalne wsparcie rodziny w znalezieniu rozwiązań.
Nadzór merytoryczny nad prawidłowością przebiegu procesu diagnostyczno-terapeutycznego i superwizja oddziaływań psychoterapeutycznych prowadzone są przez wybitnych specjalistów w dziedzinie psychiatrii wieku rozwojowego oraz terapii poznawczo-behawioralnej.
Rosnąca skala potrzeb w zakresie kompleksowej opieki w obszarze zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży
Zaburzenia psychiczne dotyczą około 10% populacji dzieci i młodzieży. Negatywny wpływ na samopoczucie i funkcjonowanie dzieci miała pandemia COVID-19. Wyniki badań wskazują, że troje na czworo dzieci znacząco gorzej niż wcześniej zaczęło radziło sobie z emocjami, 28% przyznało, że stale lub często odczuwa złość, ok. 21% przygnębienie lub osamotnienie, a 18% smutek (Difference, 2021). Szczególnie poważnym problemem są próby samobójcze, które obecnie stanowią pierwszą przyczynę zgonów osób w wieku 14-19 lat.
– Samobójstwo to druga co do częstości przyczyna zgonów nastolatków na świecie. Myśli samobójcze ma 16% nastolatków w Europie, a 15% na całym świecie. W grupie tych, którzy posiadają aktywne myśli samobójcze, 17% podejmuje próbę samobójczą! Stąd tak ważne jest tworzenie i rozwój kompleksowej opieki terapeutycznej oraz opieki środowiskowej, ukierunkowanej na wszechstronne wsparcie dla dzieci i młodzieży z różnorodnymi trudnościami – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Wolańczyk, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, kierownik Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego WUM, przewodniczący rady naukowej Centrum CBT.
Wśród problemów psychicznych u dzieci i młodzieży coraz częściej dominują zachowania agresywne i autoagresywne. Istotnym czynnikiem stanowiącym o ryzyku zachowań samobójczych oraz dokonywania samookaleczeń jest doświadczanie różnych form przemocy.
– Niezwykle ważne jest jak najwcześniejsze wdrażanie oddziaływań terapeutycznych, zwłaszcza w kontekście wyników badań, które wskazują, że jedynie w odniesieniu do ok. 20% dzieci i młodzieży hospitalizowanych w oddziale psychiatrycznym podjęto jakiekolwiek działania interwencyjne przed hospitalizacją, pomimo rozpoznanego zjawiska przemocy – dodaje dr n. med. i n o zdr. Nina Szalas, psycholog, specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży, certyfikowany psychoterapeuta i superwizor poznawczo-behawioralny, członek rady naukowej Centrum CBT.
Przy stale zwiększającej się liczbie dzieci i młodzieży z problemami w zakresie funkcjonowania psychicznego oraz złożoności i różnorodności czynników, które je powodują, narasta potrzeba organizowania i rozwoju profesjonalnej, wieloaspektowej opieki, nakierowanej na udzielanie pomocy w wielu obszarach. Grupa Centrum CBT podjęła wyzwanie, aby stworzyć standard opieki nad dziećmi i rodzinami w prywatnym systemie medycznym, który zapewnia bezpieczeństwo i wsparcie w wielu aspektach funkcjonowania, ze szczególnym uwzględnieniem systemu rodzinnego, edukacyjnego i wychowawczego.
Więcej informacji na temat standardu kompleksowej opieki terapeutycznej nad dzieckiem i rodziną w systemie prywatnej opieki medycznej oferowanego przez Grupę Centrum CBT można znaleźć na ich stronie internetowej https://cbt.pl/poradnie/kot/ lub poprzez bezpośredni kontakt telefoniczny 22 853 20 50.
Źródło: materiały prasowe
Czytaj też: Szpital Babińskiego w Krakowie przedstawi efekty modernizacji na wyjątkowym spacerze