Centralna e-rejestracja. Ministerstwo Zdrowia planuje nowy pilotaż - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plCentralna e-rejestracja. Ministerstwo Zdrowia planuje nowy pilotaż - dlaszpitali.pl

Centralna e-rejestracja. Ministerstwo Zdrowia planuje nowy pilotaż

opm-dlaszpitali-centralnej-e-rejestracji
fot. iStock

Sekretarz stanu Wojciech Konieczny 22 maja br. na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia przedstawił informacje dotyczące działań związanych z uruchomieniem centralnej e-rejestracji. W pierwszej kolejności ma ona objąć kardiologię, mammografię i cytologię.

Pilotaż ma na celu umożliwić w prosty i wygodny sposób odwoływanie lub zmianę terminu wizyty u lekarza przyjmującego w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Ma również ułatwić pacjentom zapisanie siebie lub bliskiej osoby na wizytę u specjalisty lub na badanie. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że rozwiązaniem jest wprowadzenie technologii cyfrowych.

Cyfryzacja jest priorytetem działania Ministerstwa Zdrowia, gdyż uważamy rozwój systemów e-zdrowia za przyszłość. Wdrożenie centralnej e-rejestracji wymaga jednak istotnych zmian na poziomie ustawowym, jak też pewności, że odbiorcy systemu będą do tego przygotowani – podkreślił wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.

Na stronie MZ czytamy, że założenia centralnej e-rejestracji zakładają wdrożenia w dwóch etapach:

  • od czerwca 2024 do marca 2025 ogólnopolskie wdrożenie pilotażowe przygotowujące podmioty lecznicze do przyjęcia systemu dobrowolne dla podmiotów leczniczych;
  • od kwietnia 2025 roku wdrożenie systemowe ustawowe obowiązkowe dla podmiotów leczniczych dla wybranych zakresów świadczeń zdrowotnych.

Kolejne świadczenia zdrowotne będą dodawane sukcesywnie na mocy rozporządzeń ministra zdrowia

– Projekt uzgodnionego wewnętrznie rozporządzenia w sprawie pilotażowego wdrożenia centralnej e-rejestracji został już skierowany do konsultacji zewnętrznych. Uruchomienie pilotażu planowane jest na przełomie czerwca i lipca br. Jego zakres obejmuje kardiologię, mammografię i cytologię – powiedział wiceminister Wojciech Konieczny.

Wiceminister zdrowia przekazał, że system zachęt dla realizatorów pilotażu centralnej e-rejestracji będzie dysponował budżetem w wysokości 56 mln zł. Środki będą do wykorzystania w fazie przygotowawczej (na szkolenia, uruchomienie interfejsów itp.), jak też w formie ryczałtu dla realizatorów w oparciu o liczbę świadczeń zrealizowanych w e-rejestracji.

– Rozpoczynamy również konsultacje zmian ustawowych sankcjonujących centralną rejestrację jako narzędzie obligatoryjne od kwietnia 2025 roku, szykując się na naturalne wyjście z pilotażu – podsumował wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia.

Źródło: gov.pl

Czytaj też: Cyberbezpieczeństwo w ochronie zdrowia – wdrożenie dyrektywy NIS2

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.