Biotechnologia w Polsce. Musimy rozwijać...- Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plBiotechnologia w Polsce. Musimy rozwijać...- Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl
Reklama

Musimy rozwijać sektor BIO-TECH

– Oczywiście było już wiele prób stworzenia takiego programu. Powinniśmy wyciągnąć wnioski z dotychczasowych niepowodzeń.  Jeśli rzeczywiście dążymy do celu, jakim jest tworzenie  i produkcja oryginalnych leków biotechnologicznych na globalny rynek muszą zostać spełnione warunki brzegowe – dodaje.

Jakie?

  • Stymulowanie i finansowe wspieranie przede wszystkim tych firm i naukowców, którzy są w stanie opracować nowe innowacyjne produkty o zasięgu globalnym, nie działać jedynie odtwórczo;
  • Korzystanie z wiedzy i doświadczenia osób, które w tej dziedzinie już odniosły sukces na arenie międzynarodowej, wykorzystać potencjał Polonii naukowej i biznesowej z takich krajów jak m.in. Wielka Brytania, Szwajcaria, Stany Zjednoczone.

Jednym ze sposobów wspierania rozwoju branży biotechnologicznej jest Cental European BioForum, które właśnie z inicjatywy prof. Pietruchy od 2000 roku odbywa się w Łodzi. Jest to miejsce, w którym spotykają się naukowcy, przedstawiciele branży biotechnologicznej, ale też inwestorzy zainteresowani innowacyjnymi projektami.

W ubiegłym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy edycję CE BioForum w Stanach Zjednoczonych. To był pierwszy krok do nawiązania bezpośredniej  współpracy z zagranicznymi inwestorami, ale też z przedstawicielami Polonii, których zachęcamy do zakładania innowacyjnych start-upów w Polsce – opowiada. – Nasze obserwacje wskazują, że po drugiej stronie oceanu istnieje zainteresowanie prowadzeniem działalności innowacyjnej w Polsce.

Jednym z celów organizowanej imprezy CE BioForum w USA jest przestawienie Polski jako atrakcyjnej lokalizacji do biotechnologicznych startupów współtworzonych przez przedstawicieli naukowej i biznesowej Polonii amerykańskiej i partenrów biznesowych z USA. 

Na takiej współpracy zyskują obie strony. W Polsce koszty prowadzenia projektu biotechnologicznego w początkowym, najbardziej ryzykownym etapie są znacznie niższe niż w USA, a dodatkowo, można uzyskać znaczące wsparcie finansowe w postaci grantu ze środków publicznychtłumaczy profesor. W praktyce oznacza to, że w przypadku jego niepowodzenia rzeczywiste straty finansowe inwestorów są znacznie niższe niż w przypadku analogicznej sytuacji w USA. Z kolei w przypadku sukcesu, wzrost rynkowej wartości firmy w stosunkowo krótkim okresie czasu, zwłaszcza jeśli jest on eksponowany na rynek amerykański, jest o wiele wyższy w stosunku do jej wyceny początkowej, niż w przypadku analogicznego start-upu funkcjonującego w USA. Tym samym wielkość potencjalnego zwrotu w inwestycji w start-up ulokowany w Polsce w stosunkowo krótkim czasie może być  dużo wyższa niż w przypadku analogicznego start-upu ulokowanego w USA. Dodatkową wartość dla polskiej biotechnologii stanowi fakt, że uzyskujemy w ten sposób bezpośredni dostęp do know-how i amerykańskiego rynku.

Zagraniczni przedsiębiorcy wezmą udział także w europejskiej edycji wydarzenia, która odbywa się w Łodzi. Kolejne, 19 CE BioForum odbędzie się w dniach 15-16 maja w Expo Łódź. Już teraz można zgłosić firmę do udziału w forum.

– Takie międzynarodowe spotkania w branży są niezwykle ważne – dodaje. – Wymiana informacji i współpraca międzynarodowa w biznesie biotechnologicznym jest kluczowa. Bez tego nie ruszymy do przodu.

Zdaniem profesora, przez najbliższe lata polską, czy branżę biotechnologiczną czeka dynamiczny rozwój. Aby się tak stało, potrzebne są konsekwentne pragmatyczne działania, zarówno po stronie rządu – stworzenie realistycznego programu rozwoju sektora jak też po stronie ministerstwa nauki –  stworzenie warunków i wyegzekwowanie funkcjonowania nauki (działalności naukowców) na  poziomie światowym, przynajmniej w obszarze nauk przyrodniczych i technicznych.

– Musi tak się stać, jeśli chcemy utrzymać się na zagranicznych rynkach także w innych obszarach, w których istotną rolę odgrywa biotechnologia, choćby np. w produkcji żywności. Mam nadzieję, że branża biotechnologiczna będzie się rozwijać w właściwy dla tego sektora sposób. W przeciwny razie Polska zostanie uzależniona zagranicznych globalnych koncernów. Skutkiem tego będzie nie tylko bolesne dla polskiego budżetu drenowanie dochodów ciężko wypracowywanych w innych sektorach polskiej gospodarki, , ale także utratę szansy na rozwój ekonomiczny adekwatny do aspiracji obecnych i przyszłych pokoleń  – podsumowuje.

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.