Będzie karta chorego na otyłość - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plBędzie karta chorego na otyłość - dlaszpitali.pl

Będzie karta chorego na otyłość

opm-dlaszpitali-bedzie-karta-chorego-na-otylosc

W obecnym systemie ochrony zdrowia brak jest usystematyzowanej listy praw pacjenta chorującego na otyłość, dlatego też powstanie „Karta praw chorego na otyłość”. Dokument powinien stać się realnym wsparciem dla pacjentów z otyłością podczas korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w Polsce – mówi Igor Grzesiak, wiceprezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

– Należy podnosić jakość życia pacjentów poprzez uświadamianie o diagnostyce i możliwościach leczenia – wskazuje Igor Grzesiak, wiceprezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, tłumacząc pomysł przygotowania „Karty praw chorego na otyłość”.

W opinii specjalistów potrzebny jest przejrzysty system otwarty na chorych na otyłość. Pacjenci powinni mieć dostęp do informacji, dokąd się zgłosić, aby uzyskać kompleksową diagnostykę i leczenie choroby otyłościowej i być świadomymi obowiązujących ich praw i możliwości leczenia zgodnego ze współczesną wiedzą medyczną i osiągnięciami w tym zakresie.

Podstawowe prawa

„Karta praw chorego na otyłość” zawierać będzie 10 podstawowych praw pacjenta, które będą gwarancją otrzymania pomocy oraz zobowiązaniem personelu medycznego i placówek zdrowotnych do ich respektowania.

Czytaj też: Operacyjne leczenie raka endometrium z wykorzystaniem robota da Vinci