„AI & MEDTECH CEE”: Na ścieżce do medycznej przyszłości z innowacjami na czele - dlaszpitali.pl dlaszpitali.pl„AI & MEDTECH CEE”: Na ścieżce do medycznej przyszłości z innowacjami na czele - dlaszpitali.pl

„AI & MEDTECH CEE”: Na ścieżce do medycznej przyszłości z innowacjami na czele

opm-dlaszpitali-AI-&-MEDTECH-CEE
fot. materiały prasowe

Czwarta edycja międzynarodowej konferencji „AI & MEDTECH CEE”, zorganizowanej przez Koalicję AI w Zdrowiu, Polską Federację Szpitali oraz zespół ekspertów wZdrowiu, zakończyła się 11 czerwca 2024 roku w Warszawie, zostawiając w śladzie inspirację i nowe horyzonty dla przyszłości ochrony zdrowia. Dla uczestników był to intensywny dzień wymiany wiedzy, spotkań strategicznych i prezentacji innowacyjnych rozwiązań, które wzbogaciły globalną dyskusję na temat roli sztucznej inteligencji i technologii medycznych.

Konferencja rozpoczęła się od przedstawienia raportu otwarcia o innowacjach cyfrowych w zdrowiu, który tworzony jest przez Koalicję AI w Zdrowiu. Następnie Piotr Wojewnik z Digital Fingerprints wzbudził zainteresowanie analizami behawioralnymi w kontekście zdrowia, a dyrektor Jakub Adamski z Biura Rzecznika Praw Pacjenta zaprezentował AI Navigator dla pacjenta. Nie zabrakło także wskazówek od Joanny Lis z Sanofi, jak stworzyć AI chorób rzadkich dzięki rejestrowi pacjentów, oraz prelekcji dyrektor Pameli Krzypkowskiej o AI Act.

Ważnym punktem sesji porannych był panel dyskusyjny moderowany przez redaktor naczelną Rynku Zdrowia Klarę Klingler, gdzie omawiano wyzwania i innowacje w dostępie do danych medycznych wraz z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia, Centrum e-Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Urzędu Ochrony Danych Osobowych oraz Głównego Urzędu Statystycznego.

Po przerwie kawowej Andrzej Browarski z PZU Zdrowie omówił zalecaną dawkę AI w placówkach medycznych, a Bartosz Ulatowski z GE HealthCare zaprezentował technologię AI w diagnostyce obrazowej. Georg Münzenrieder z Bawarskiego Ministerstwa Zdrowia przedstawił e-recepty i cyfrowe aplikacje zdrowotne w Niemczech, a redaktor naczelna Anna Zimny-Zając z Medonet omówiła wpływ mediów internetowych na profilaktykę zdrowotną. Na scenie pojawiły się także tematy takie, jak przyszłość robotyki medycznej w Polsce, dyskusja z „Panią Stefanią” oraz wyzwania związane z cyfrową transformacją ścieżki pacjenta, zaprezentowane przez przedstawicieli Roche Diagnostics. Ponadto Michał Skowron z Google Cloud omówił, jak modele medyczne oparte na sztucznej inteligencji mogą wspierać lekarzy i personel medyczny w codziennej pracy.

Gościem specjalnym konferencji była amerykańska liderka longevity – Natasha Vita-More z Women In Longevity Leadership oraz Center for Transhumanist Studies, która dzieliła się swoimi wizjami dotyczącymi przyszłości zdrowia i długowieczności. Jednym z kluczowych momentów było oficjalne opublikowanie jubileuszowej piątej edycji Raportu „Top Disruptors in Healthcare 2024”. Przekazujący wiedzę o najnowszych trendach i innowacjach, raport ten stanowi nieocenioną inspirację dla wszystkich zaangażowanych w przyszłość opieki zdrowotnej i jest dostępny na stronie Koalicji AI w Zdrowiu. W tym roku wzięło w nim udział aż 170 polskich startupów i 24 startupy z regionu CEE.

Konferencja zakończyła się wyjątkowymi prezentacjami, które pozostawiły niezatarte wrażenie wśród uczestników. Karol Traczykowski z Docplanner (ZnanyLekarz) poruszył temat rewolucji w konsultacjach medycznych, gdzie sztuczna inteligencja odgrywa kluczową rolę obok lekarzy, demonstrując, jak nowoczesne technologie mogą wspierać diagnostykę, planowanie leczenia oraz dostęp do opieki zdrowotnej. Następnie prof. Marek Postuła omówił kierunki długowieczności w erze nowoczesnej prewencji, rzucając nowe światło na wyzwania i możliwości przed długowiecznością w XXI wieku, zaś Paweł Kaźmierczyk, Senior Associate w Rymarz Zdort Maruta, przedstawił przyszłość prawa AI w zdrowiu.

„AI & MEDTECH CEE” to znacznie więcej niż konferencja – to wiodąca platforma umożliwiająca wymianę wiedzy, doświadczeń oraz nawiązywanie strategicznych kontaktów. Dzięki udziałowi czołowych ekspertów i innowatorów wydarzenie to napędza rozwój nowoczesnych technologii w ochronie zdrowia. Z każdą edycją wydarzenie umacnia swoją pozycję jako kluczowe miejsce spotkań dla liderów branży medycznej i technologicznej, którzy redefiniują standardy w opiece zdrowotnej wskazuje Karolina Kornowska, koordynatorka konferencji.

Na konferencji uczestnicy mieli także okazję odwiedzić Strefę Startupów, która umożliwiła młodym, innowacyjnym firmom prezentację swoich rewolucyjnych rozwiązań. Była to doskonała okazja do nawiązania cennych kontaktów biznesowych oraz przyciągnięcia uwagi potencjalnych inwestorów i partnerów.

Partnerami wspierającymi tegorocznej konferencji byli: Abbott, GE Healthcare, Google Cloud, PZU Zdrowie, Roche Diagnostics, Sanofi, Rymarz Zdort Maruta.

Zapraszamy do zapoznania się ze zdjęciami oraz nagraniami z konferencji tutaj.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Sztuczna inteligencja w medycynie – szanse i zagrożenia

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.