Adam Niedzielski o roli sektora medycznego w rozwoju gospodarki - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plAdam Niedzielski o roli sektora medycznego w rozwoju gospodarki - dlaszpitali.pl

Adam Niedzielski o roli sektora medycznego w rozwoju gospodarki

opm-dlaszpitali-adam-niedzielski-o-roli-sektora-medycznego-w-rozwoju-gospodarki

W ramach Agencji Badań Medycznych alokowano 2 mld zł na kreowanie innowacji w medycynie – poinformował w Karpaczu minister zdrowia Adam Niedzielski.

Podczas debaty odnośnie zdrowia, jako koła napędowego polskiej gospodarki, która odbyła się w pierwszym dniu XXXI Forum Ekonomicznego, minister zdrowia przekonywał, że szeroko rozumiany sektor medyczny ma do odegrania ogromną rolę w gospodarce.

Dbanie o zdrowie już jest formą inwestycji, czy to na poziomie profilaktycznym (…), czy też na poziome przeznaczania środków na system opieki zdrowotnejzauważył.

Według ministra, traktowanie nakładów, które ponosimy na opiekę zdrowotną, jako dobrej inwestycji, która ma świetną stopę zwrotu, sprawia, że możemy mówić, iż zdrowie staje się kołem zamachowym gospodarki.

To są bardzo proste zależności. Jeżeli żyjemy w lepszym dobrostanie, mamy większy zasób zdrowia w społeczeństwie, to mamy siłą rzeczy mniej dni niezdolności do pracy, mamy większą produktywność kapitału ludzkiego, jesteśmy w stanie pracować efektywniejocenił Niedzielski.

Minister zwrócił też uwagę na działającą od kilku lat Agencję Badań Medycznych, w ramach której alokowano 2 mld zł na kreowanie innowacji, na „doprowadzenie do sytuacji, w której będziemy mieli pierwszy polski lek”.

Źródło: PAP Media Room

Czytaj też: Powołano Radę Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej