500 transplantacji serca w Instytucie Kardiologii w Aninie - dlaszpitali.pl dlaszpitali.pl500 transplantacji serca w Instytucie Kardiologii w Aninie - dlaszpitali.pl

500 transplantacji serca w Instytucie Kardiologii w Aninie

500-transplantacji-serca

Zespół lekarzy z Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii Instytutu Kardiologii w Warszawie – Aninie przeprowadził pięćsetną operację przeszczepienia serca.

Pacjent, któremu przeszczepiono serce, od dwóch lat chorował na niewydolność serca w wyniku pozapalnego uszkodzenia mięśnia. Miesiąc przed transplantacją, z powodu powikłań zastosowanego w innym ośrodku mechanicznego wspomagania lewej komory serca, został przeniesiony do Instytutu Kardiologii i wpisany na pilną listę oczekujących na przeszczepienie.

Pięćsetne przeszczepienie serca było jednocześnie 17. transplantacją przeprowadzoną w 2018 r. w Instytucie Kardiologii. W 2017 r. na 98 wykonanych w Polsce transplantacji serca, aż 45 zostało przeprowadzonych w Instytucie Kardiologii. Była to największa liczba przeszczepień od momentu wprowadzenia w IK programu transplantacji serca.

Operacje przeszczepienia serca wykonywane są u pacjentów kwalifikowanych zarówno w trybie planowym jak i pilnym (w tym chorych, których układ krążenia z powodu dekompensacji jest wspomagany sztucznymi komorami serca).

Instytut Kardiologii w Warszawie – Aninie jest wiodącą jednostką w Polsce leczącą zaawansowaną niewydolność serca począwszy od leczenia farmakologicznego do leczenia wspomaganiem krążenia (wszystkimi na świecie dostępnymi urządzeniami) oraz transplantacją serca.