16. edycja warsztatów ImaGEnalia już za nami - dlaszpitali.pl dlaszpitali.pl16. edycja warsztatów ImaGEnalia już za nami - dlaszpitali.pl

16. edycja Warsztatów Tomografii Komputerowej i Rezonansu Magnetycznego – ImaGEnalia już za nami

fot. iStock

W dniach 9-11 lipca w Warszawie odbyła się 16. edycja Warsztatów Tomografii Komputerowej i Rezonansu Magnetycznego – ImaGEnalia, podczas której przedstawiciele środowiska medycznego mogli poznać, przedyskutować i przetestować nowości w zakresie obrazowania w stanach nagłych, neuroobrazowania czy obrazowania w pediatrii.

Celem konferencji było przedstawienie aktualnych trendów w nowoczesnej radiologii i odpowiedzenie na potrzeby edukacyjne środowiska radiologicznego, a także stworzenie dla specjalistów przestrzeni do wymiany doświadczeń. Podczas wydarzenia przeprowadzono łącznie 64 warsztaty oraz 26 wykładów, w których udział wzięło 300 radiologów podzielonych na dwie tury, zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego.

Dla GE Healthcare jako organizatora, ImaGEnalia są świętem nauki, które każdorazowo umożliwia specjalistom rozwijanie kompetencji oraz stwarza dla nich pole do wzajemnych inspiracji i dzielenia się wiedzą. W zeszłym roku nie udało nam się spotkać, dlatego jestem tym bardziej dumna, że w tym roku wróciliśmy ze zdwojonym zapałem i nowymi zagadnieniami w programie. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia oraz uczestnikom naszych warsztatów i wykładów. Wierzę, że nasze spotkania, łączące wiedzę teoretyczną i praktyczną przynoszą wymierne korzyści zarówno specjalistom, którzy biorą w nich udział, jak i pacjentommówi Grażyna Rubiś-Liolios, Dyrektor Generalna GE Healthcare na Polskę i Kraje Bałtyckie.

Ostatni czas był dla osób związanych z systemem ochrony zdrowia szczególnym wyzwaniem, niewiele było także okazji do wzajemnej wymiany doświadczeń. Spotkanie po długiej przerwie, w szerokim gronie skomentowały także przedstawicielki Komitetu Naukowego ImaGEnaliów:

W ostatnich miesiącach, w porównaniu do 2020 roku, zgłosiło się do nas wielu nowych pacjentów, którzy rok lub dłużej zwlekali z wykonaniem badania radiologicznego, głównie z obawy przed transmisją wirusa. Zatem aby sprostać wzmożonym wymaganiom sytuacji onkologicznej, jakie widzimy po kilkunastu miesiącach pandemii COVID-19, musimy dbać, by personel medyczny był, jak najlepiej przeszkolony i dysponował możliwie najszerszymi kompetencjami, w tym w zakresie diagnostyki onkologicznej. Dlatego, bardzo cieszymy się, że aż 300 radiologów dołączyło do tego wyjątkowego wydarzenia – mówi prof. dr hab. n. med. Katarzyna Katulska ze Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Cieszę się, że jako jedna z członkiń Komitetu Naukowego ImaGEnaliów mogłam przyczynić się do szerzenia wiedzy i rozwoju umiejętności wśród specjalistów ze środowiska radiologicznego, a tym samym do podniesienia jakości opieki medycznej w Polsce. Radiolog widzi tyle, ile sam wie, dlatego konferencje edukacyjne takie są tak ważne i potrzebne. Jedynie znając patologię, rodzaj i charakter zmiany a także charakterystyczne dla niej objawy, jesteśmy w stanie ją rozpoznać i skierować opiekę nad pacjentem w odpowiednią stronę wskazała dr n. med. Luiza Grzycka – Kowalczyk
z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Implementacja nowoczesnych technologii w medycynie w ostatnich kilkunastu miesiącach znacznie przyspieszyła. Usprawniają one pracę specjalistów, w tym radiologów, poprawiając jakość obrazowania i wpływając na bezpieczeństwo i komfort pacjenta. Cały czas jednak nieocenioną kwestią pozostaje wiedza i doświadczenie techników i lekarzy oraz umiejętność korzystania z innowacyjnych rozwiązań, a ImaGEnalia z pewnością pozwoliły nam na ich rozwój i inspirujące dyskusje. Cieszę się także, że niebawem będziemy mogli podzielić się nowo zdobytymi informacjami ze studentami i specjalizantami – komentuje prof. dr hab. n. med. Agata Majos z SP ZOZ Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

W tym roku do programu wykładów i warsztatów ImaGEnaliów po raz pierwszy dołączono zagadnienia związane z radiologią pediatryczną. Inspiracją ku temu była współpraca GE Healthcare z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, w ramach której Fundacja zakupiła 4 rezonanse magnetyczne i przekazała je następnie czterem szpitalom pediatrycznym. GE Healthcare jako organizator wydarzenia i świadomie działający producent sprzętu do diagnostyki medycznej wierzy, że możliwość rozwoju kompetencji związanych z diagnostyką najmłodszych pacjentów była dla uczestników spotkań cennym uzupełnieniem wiedzy.

– Od lat powtarzam, że dziecko to nie jest mały dorosły, lecz pacjent o innych potrzebach i często innym przebiegu choroby i charakterystyce zmian. Równocześnie regularnie zdarzają się sytuacje, w których dzieci trafiają na badanie do radiologa, który na co dzień zajmuje się pacjentami dorosłymi. Dlatego też bardzo cieszę się, że tegoroczne warsztaty, jako pierwsze w historii, były okazją do podzielenia się wiedzą z zakresu radiologii pediatrycznej z szerokim gronem specjalistówwskazała prof. dr hab. n. med. Monika Bekiesińska – Figatowska z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Warto też wspomnieć o fakcie, że nowoczesne technologie stosowane w badaniach dzieci dają nam coraz więcej możliwości dokładnego diagnozowania, przy zachowaniu komfortu małych pacjentów. Lekkie i elastyczne kocyki cewkowe stosowane w rezonansie magnetycznym czy niskie natężenie dźwięków pozwalają nam na szybsze, dokładniejsze
i przyjemniejsze badania nawet najmłodszych dzieci czy płodów w łonie matki
dodaje.

Źródło: mat. prasowe

Czytaj także: Diagnozowanie powikłań u pacjentów, którzy wymagali wentylacji mechanicznej

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.