Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy otwarte od 15 lat... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plMiędzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy otwarte od 15 lat... - dlaszpitali.pl

15 rocznica otwarcia Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy

centrum-sluchu-mowy

22 maja 2018 r. minęła 15 rocznica otwarcia Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy. Po siedmiu latach gromadzenia – głównie własnych, wypracowanych środków przez zespół prof. Henryka Skarżyńskiego – centrum zostało wybudowane i oddane do użytku.

Szczególna misja Międzynarodowego Centrum od początku była związana z naszymi szansami i aspiracjami w zjednoczonej Europie. Program kliniczny Międzynarodowego Centrum obejmował szeroką współpracę z praktycznie wszystkimi krajami europejskimi, dotyczącą optymalizacji kosztów i efektów terapii w odniesieniu do takich problemów, jak: głuchota i głęboki niedosłuch, zaburzenia mowy u osób jąkających się, zaburzenia głosu, szumy uszne, zawroty głowy i zaburzenia równowagi, możliwości chirurgii rekonstrukcyjnej w leczeniu wad wrodzonych i nabytych ucha.

W tę okrągłą rocznicę z dumą możemy powiedzieć, że nie zmarnowaliśmy szansy. Już w pierwszym roku funkcjonowania Międzynarodowego Centrum miały miejsce wyjątkowe wydarzenia: przeprowadziłem pierwszą w świecie operację wszczepienia implantu ślimakowego u dziecka z częściową głuchotą oraz pierwszy w Polsce implant do ucha środkowego, został opracowany program telemedyczny „Domowa Klinika Rehabilitacji”, rozpoczęliśmy cykl Krajowych Konferencji dla Osób z Szumami Usznymi i Nadwrażliwością Słuchowąwspomina prof. Henryk Skarżyński – Każdy następny rok przynosił nowe wyzwania, wielkie międzynarodowe wydarzenia naukowe, ciekawe projekty badawcze. Nasze osiągnięcia naukowo-badawcze, wdrożeniowe, dydaktyczne i organizacyjne były wielokrotnie nagradzane przez polskie i międzynarodowe środowiska medyczne, gospodarcze, naukowe, a nawet media. Postanowiłem to wykorzystać, bo zawsze należy mierzyć wyżej. Tak powstało Światowe Centrum Słuchu, które od początku widziałem w wielu wymiarach. Chciałem, aby powstanie tej placówki gwarantowało – poprzez aktywność naukową – budowanie nowego wizerunku, pozycji nauki i medycyny polskiej na świecie, a także pokazało nowe kierunki działania mówi prof. Skarżyński.

Otwarcie poprzedziło spotkanie przedstawicielami mediów, podczas którego została przedstawiona misja Międzynarodowego Centrum, zaprezentowany program naukowy, kliniczny i dydaktyczny, a zainteresowani dziennikarze zwiedzili ten supernowoczesny obiekt. Uroczyste otwarcie swoją obecnością zaszczycili m.in.:

 • prof. Wiesław Chrzanowski – były Marszałek Sejmu RP,
 • prof. Andrzej Stelmachowski – były Marszałek Senatu RP,
 • Ks. Bp Alojzy Orszulik,
 • prof. Barbara Błońska-Fajfrowska – Przewodnicząca Sejmowej Komisji Zdrowia,
 • dr Maciej Tokarczyk – przedstawiciel Premiera, Wiceminister Zdrowia,
 • Sergiusz Najar – Podsekretarz w Ministerstwie Infrastruktury,
 • Sylweriusz Królak – Podsekretarz w Ministerstwie Sprawiedliwości,
 • Marek Kossowski – Wiceminister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej,
 • Barbara Misterska-Dragan – Wiceminister Skarbu Państwa,
 • dr Krzysztof Szamałek – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Ochrony Środowiska,
 • dr Leszek Juchniewicz – Prezes Urzędu Regulacji Energetyki,
 • Leszek Mizieliński – Wojewoda Mazowiecki,
 • Roman Sroczyński – Prezes Zarządu PFRON-u,
 • J.E. Patrick Lawless – Ambasador Australii Polsce,
 • Ambasador Włodzimierz Konarski – współprzewodniczący Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej,
 • dr Zdzisław Góralczyk – Ambasador RP w Chinach,
 • prof. Ryszard Zimak – Rektor Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie,
 • prof. Ryszard Tadeusiewicz – Rektor AGH w Krakowie,
 • prof. Leszek Pączek – Prorektor Akademii Medycznej w Warszawie,
 • prof. Grzegorz Opolski,
 • prof. Andrzej Strzelecki,
 • prof. Stefan Kruś,
 • prof. Walerian Staszkiewicz i wielu innych.
 • Wśród gości zagranicznych – światowa czołówka otologów i audiologów ze wszystkich kontynentów, przedstawiciele światowych i europejskich towarzystw naukowych, najważniejszych ośrodków z Europy, Ameryki, Azji i Australii.

Obecnie pacjenci, lekarze, naukowcy, studenci mają do dyspozycji ponad 20 tys. m2 powierzchni, na której znajduje się m.in.: 6 sal operacyjnych, kilkadziesiąt gabinetów diagnostycznych, w których przyjmuje się dziennie kilkuset pacjentów, 2 studia multimedialne pierwszej w świecie Krajowej Sieci Teleaudiologii, 7 sal konferencyjnych, w których jednorazowo może się szkolić 800 osób, a także Centrum Edukacyjne.

W przychodniach Centrum otolaryngolodzy, audiolodzy, foniatrzy, logopedzi, surdopedagodzy, psycholodzy, inżynierowie kliniczni oraz technicy udzielają i przeprowadzają rocznie ponad 200 000 konsultacji i badań.

Dziennie w Centrum, od ponad 15 lat, przeprowadzanych jest około 60 – 70 operacji poprawiających słuch – najwięcej w świecie w zakresie otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii.

Na szczególną uwagę zasługuje wszczepienie dotychczas ponad 6 500 implantów słuchowych, co sytuuje ośrodek w czołówce światowej. Z różnych form pomocy skorzystało dotychczas ponad 3,5 mln osób. Placówka ta, to także dobrze działające i zorganizowane przedsiębiorstwo, które daje pracę ponad 450 pracownikom.

Czytaj także: Współczesna sala operacyjna i jej wyposażenie stosowane w zabiegach laryngologicznych

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.