10 powodów, aby wdrożyć selfrostering w szpitalach i placówkach służby zdrowia - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.pl10 powodów, aby wdrożyć selfrostering w szpitalach i placówkach służby zdrowia - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl
Reklama

10 powodów, aby wdrożyć selfrostering w szpitalach i placówkach służby zdrowia

4. Więcej możliwości rozwoju i zwiększenie zastępowalności

Załóżmy, że Twoi pracownicy personelu medycznego codziennie wykonują te same zadania. Często, również z tymi samymi współpracownikami i prawie zawsze dla/lub z tymi samymi pacjentami W jakim stopniu Twoi pracownicy mają możliwość rozwoju na różnych stanowiskach? Czy potrafią wykonywać inne zadania? W przypadku samodzielnego planowania istnieje większa możliwość rozwoju Twoich pracowników na płaszczyźnie wykonywania różnych zadań oraz możliwości szybkiej zastępowalności pracowników, w przypadku np. zwolnienia czy choroby. Pracownicy są zachęcani do współpracy z innymi współpracownikami, chociażby w celu zdobycia nowej wiedzy i umiejętności. Przynosi to korzyści zarówno dla zwiększenia produktywności, jak i zwiększenia szans na zatrudnienie nowych pracowników.

5. Wzrost zaangażowania

Samodzielne planowanie czasu pracy sprzyja wzrostowi zaangażowania pracowników w życie firmy. Selfrostering to metoda bazująca na szeregu reguł, praw, ale i obowiązków. Twoi pracownicy mają możliwość aktywnego udziału w procesie planowania harmonogramów. Odpowiadają również za ich finalne ułożenie, zgodne z planowanym obłożeniem oraz zapotrzebowaniem. Prowadzi to do większego zaangażowania i odpowiedzialności. Zaangażowani pracownicy są dodatkowo zmotywowani do pracy w organizacji, często z własnej woli wybierając tzw. „niewygodne godziny pracy”. Czują, że są aktywną częścią organizacji i że ich wkład naprawdę ma znaczenie. W rezultacie wykażą się również większym zrozumieniem dla trudniejszych decyzji, które mogą zostać podjęte w organizacji.

6. Poprawa warunków zdrowotnych

Dla wielu organizacji wyzwaniem jest utrzymanie zdrowia i motywacji pracowników w zakładzie pracy. Zwłaszcza podczas pracy w systemie zmianowym. Samodzielne planowanie grafików czasu pracy może być pod tym względem doskonałym narzędziem, także podczas pracy zmianowej. Możesz lepiej przewidzieć na przykład starzejącą się populację w firmie. Pracownicy, którzy wolą nie pracować już w godzinach nocnych, mogą wybrać pracę w innym czasie. Dzięki temu można skuteczniej zapobiegać zagrożeniom dla zdrowia i bezpieczeństwa, takim jak zaburzenia biorytmu, dolegliwości żołądkowe, a także nieuwaga z powodu zmęczenia.

7. Zwiększenie elastyczności pracy

W przypadku organizacji działającej w dynamicznym środowisku stale zmieniające się obciążenie pracą może prowadzić do problemów ze zdrowiem pracowników. Wahające się zapotrzebowanie na pracę wymaga podejmowania szybkich decyzji, np. związanych z gotowością do pozostawania w pracy w godzinach nadliczbowych. To duże obciążenie dla pracownika. Zróżnicowana jest również potrzeba pracowników do pracy lub nie-pracy w określonych godzinach lub dniach. Odpowiednie rozlokowanie personelu we właściwym czasie i miejscu jest ogromnym wyzwaniem. Selfrostering umożliwia lepsze zbilansowanie podaży i popytu na pracę. Wymagania dotyczące obłożenia można dostosować w zależności od sezonu, miesiąca, dnia i godziny.

8. Lepsza kontrola nadgodzin

Nadgodziny są bolesnym i kosztownym punktem wielu organizacji. Dzięki inteligentnej metodzie, takiej jak selfrostering, nadgodziny można lepiej kontrolować i monitorować. Za pomocą kumulacji godzin w okresie rozliczeniowym można również ustawić wyraźne limity godzin dodatkowych i ujemnych na dany okres rozliczeniowy. Selfrostering ułatwia również przestrzeganie regulacji i przepisów Prawa Pracy o czasie pracy, co często jest bolączką przy rozliczaniu niekontrolowanych nadgodzin pracowników.

9. Mniej kłopotów z planowaniem czasu pracy

Planowanie czasu pracy to często żmudny i długotrwały proces. Ułożenie grafików czasu pracy, tak aby były dostosowane do bieżących potrzeb placówek medycznych, a przy okazji ergonomiczne dla personelu medycznego, może być skomplikowane i czasochłonne. Niestety, przeważnie nie da się zadowolić wszystkich. Dzięki metodzie selfrostering planista czasu pracy lub kierownik oddziału czy placówki odpowiedzialny za harmonogramy spędza mniej czasu na ich tworzeniu. A to w ogólnym rozrachunku oznacza również znacznie mniej godzin pracy związanej z planowaniem dla całej organizacji. W dużej mierze ta metoda zapobiega również niechcianym przesunięciom godzin i zmianom, co skutkuje spokojniejszym i mniej chaotycznym procesem planowania czasu pracy. Osoba odpowiedzialna za harmonogramy ma dzięki temu więcej czasu na skupienie się na innych sprawach służbowych.

10. Cyfryzacja i automatyzacja

Tworzenie harmonogramów czasu pracy na papierze lub w Excelu jest już mocno przestarzałe i sprzyja popełnianiu błędów. Lepiej jest umożliwić pracownikom i personelowi medycznemu przeglądanie i wypełnianie własnego harmonogramu w pracy lub w domu, za pośrednictwem komputera, tabletu lub smartfona.

Łukasz Chodkowski
Dyrektor Zarządzający, Déhora

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.