Wielka wiedza dla małego człowieka
Rozmowa z dr n. med. Beatą Pawlus, konsultantem województwa mazowieckiego w dziedzinie neonatologii, kierownikiem Oddziału Neonatologii Szpitala Specjalistycznego im. św. Rodziny w Warszawie
Marta Rokita: Przed wakacjami została Pani powołana na stanowisko konsultanta województwa mazowieckiego w dziedzinie neonatologii.
Beata Pawlus: Objęcie funkcji konsultanta wojewódzkiego na Mazowszu to duże wyzwanie ze względu na specyficzne potrzeby naszego regionu. Obecnie mamy w województwie mazowieckim prawie 60 oddziałów neonatologicznych, co stanowi największą liczbę oddziałów neonatologicznych w Polsce. W zeszłym roku mieliśmy także bardzo wysoką liczbę urodzeń, ponad 63 tysiące noworodków, a w ostatnich latach rok rocznie obserwujemy w naszym województwie wzrost liczby nowo narodzonych dzieci. Niestety rośnie też niepokojąco wskaźnik cięć cesarskich.
Które z zadań związanych z pełnioną funkcją będą dla Pani priorytetowe?
W Warszawie mamy liczne ośrodki referencyjne dla pacjentów z całego kraju, stąd leczymy także najtrudniejsze przypadki noworodków z innych, odległych województw. Do leczenia najmniejszych pacjentów wykorzystujemy ponad 1200 łóżek, działa około 80 poradni neonatologicznych, zatrudnionych jest ponad 170 neonatologów. Ale potrzeby są olbrzymie, zwłaszcza jeśli chodzi o kadry. Specjalizacja się starzeje, napływ młodych lekarzy jest niewystarczający. Mamy ponad 45 wolnych miejsc specjalizacyjnych, które czekają na chętnych na Mazowszu. Bardzo chciałabym zachęcić lekarzy do wyboru tej bardzo trudnej, ale szalenie wdzięcznej specjalności. Dlatego z pewnością tę kwestię traktuję jako priorytetową.
Pragnę jednak podkreślić, że Mazowsze to nie tylko Warszawa, nie tylko najtrudniejsi pacjenci i nie tylko noworodki z bardzo małą i ekstremalnie małą masą urodzeniową. Jako priorytet traktuję zapewnienie opieki okołoporodowej na najwyższym poziomie dla każdego noworodka, dlatego będę walczyła o jednolite standardy postępowania. Za bardzo ważną kwestię uważam szeroko rozumiane profilaktykę i promocję zdrowia. Nowoczesny świat medycyny od dawna pokazuje, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Kolejne ważne tematy to z pewnością stałe zespoły neonatologiczne zapewniające ciągłość opieki nad noworodkiem oraz dostępność konsultacji specjalistycznych dla najmniejszych pacjentów, zarówno jeszcze w szpitalu, jak i po wypisie, zwolnieniu do domu.