Wielka wiedza dla małego człowieka - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plWielka wiedza dla małego człowieka - dlaszpitali.pl

Wielka wiedza dla małego człowieka

fot. archiwum B. Pawlus

Rozmowa z dr n. med. Beatą Pawlus, konsultantem województwa mazowieckiego w dziedzinie neonatologii, kierownikiem Oddziału Neonatologii Szpitala Specjalistycznego im. św. Rodziny w Warszawie

Marta Rokita: Przed wakacjami została Pani powołana na  stanowisko konsultanta województwa mazowieckiego w  dziedzinie neonatologii.

Beata Pawlus: Objęcie funkcji konsultanta wojewódzkiego na  Mazowszu to  duże wyzwanie ze  względu na  specyficzne potrzeby naszego regionu. Obecnie mamy w  województwie mazowieckim prawie 60  oddziałów neonatologicznych, co  stanowi największą liczbę oddziałów neonatologicznych w  Polsce. W  zeszłym roku mieliśmy także bardzo wysoką liczbę urodzeń, ponad 63  tysiące noworodków, a  w  ostatnich latach rok rocznie obserwujemy w  naszym województwie wzrost liczby nowo narodzonych dzieci. Niestety rośnie też niepokojąco wskaźnik cięć cesarskich.

Które z  zadań związanych z  pełnioną funkcją będą dla Pani priorytetowe?

W Warszawie mamy liczne ośrodki referencyjne dla pacjentów z  całego kraju, stąd leczymy także najtrudniejsze przypadki noworodków z  innych, odległych województw. Do  leczenia najmniejszych pacjentów wykorzystujemy ponad 1200 łóżek, działa około 80  poradni neonatologicznych, zatrudnionych jest ponad 170 neonatologów. Ale potrzeby są  olbrzymie, zwłaszcza jeśli chodzi o  kadry. Specjalizacja się starzeje, napływ młodych lekarzy jest niewystarczający. Mamy ponad 45  wolnych miejsc specjalizacyjnych, które czekają na  chętnych na  Mazowszu. Bardzo chciałabym zachęcić lekarzy do  wyboru tej bardzo trudnej, ale szalenie wdzięcznej specjalności. Dlatego z  pewnością tę  kwestię traktuję jako priorytetową.

Pragnę jednak podkreślić, że  Mazowsze to nie tylko Warszawa, nie tylko najtrudniejsi pacjenci i nie tylko noworodki z  bardzo małą i  ekstremalnie małą masą urodzeniową. Jako priorytet traktuję zapewnienie opieki okołoporodowej na  najwyższym poziomie dla każdego noworodka, dlatego będę walczyła o  jednolite standardy postępowania. Za  bardzo ważną kwestię uważam szeroko rozumiane profilaktykę i  promocję zdrowia. Nowoczesny świat medycyny od  dawna pokazuje, że  lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Kolejne ważne tematy to  z  pewnością stałe zespoły neonatologiczne zapewniające ciągłość opieki nad noworodkiem oraz dostępność konsultacji specjalistycznych dla najmniejszych pacjentów, zarówno jeszcze w  szpitalu, jak i  po  wypisie, zwolnieniu do  domu.