Krzysztof Kuszewski: Jak długo można uszczelniać puste wiadro? - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plKrzysztof Kuszewski: Jak długo można uszczelniać puste wiadro? - dlaszpitali.pl

Krzysztof Kuszewski: Jak długo można uszczelniać puste wiadro?

Jak długo można uszczelniać puste wiadro? Wychodzi na  to, że  bez końca. Wspomniał o  tym Pan Minister Szumowski. Oznacza to, że  żadnego priorytetu dla ochrony zdrowia nie ma. Cytowałem kiedyś mojego trzyletniego wnuczka Hugona, który rozkładał rączki i  mówił „ni  ma”. Tak właśnie jest. Są  słowa, ale pieniędzy ni  ma. Ciągle niecałe 5%  PKB. Nie warto o  tym dalej pisać. Wiadro jest puste i  nie ma  co  uszczelniać.

Teraz sprawa pytań Pana Prezydenta dotyczących zmian w  Konstytucji. Pierwsze, co  mi  się nasunęło po  przeczytaniu propozycji 15  pytań, to  że  ci, którzy formułowali pytania, nie czytali ze  zrozumieniem naszej Konstytucji. Może wcale nie czytali, nawet bez zrozumienia. W  14  punkcie zapytali: „Czy jest Pani/Pan za  przyznaniem w  Konstytucji RP  gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i  w  podeszłym wieku?”. Ponieważ miałem skromny wkład w  treść 68  artykułu naszej Konstytucji, zobaczyłem od  razu, że  to  „ lipa” i  po  prostu zerżnięty kawałek art. 68. Uznałem więc że  trzeba go  zacytować w  całości.

1. „Każdy ma  prawo do  ochrony zdrowia. Obywatelom, niezależnie od  ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do  świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze  środków publicznych.
  2. Warunki i  zakres udzielania świadczeń określa ustawa.
  3. Władze publiczne są  obowiązane do  zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i  osobom w  podeszłym wieku.
  4. Władze publiczne są  obowiązane do  zwalczania chorób epidemicznych i  zapobiegania negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska.
  5. Władze publiczne popierają rozwój kultury fizycznej, zwłaszcza wśród dzieci i  młodzieży”.

Zachodzi więc pytanie, i to  poważne, skąd taki zapał do  grzebania w  czymś, co  działa całkiem nieźle. Najpierw wmawiano „ciemnemu ludowi”, że  koniecznie trzeba zmienić Konstytucję. Jak już ta  postprawda się utrwaliła, to  zmieniano Konstytucję zwykłymi uchwałami sejmu niemego. Pan Prezydent to  podpisywał. Do  czego to  doprowadziło, każdy myślący Obywatel może zobaczyć. Jak prosty człowiek ma  odpowiedzieć na  pytanie: „Czy jest Pani/Pan za  zmianą Konstytucji?” W  którą stronę? Dyktatura, może państwo wyznaniowe? Może przyłączenie do  Rosji. Nie, pytanie brzmi, czy zmienić – tak ogólnie. Chciałeś zmian, to  je  masz. Uważam, że  to  jest kpina z  inteligencji narodu.

„Czy jest Pani/Pan za  zapisaniem w  Konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w  Unii Europejskiej oraz zasady wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim?”. Każdy pieniacz tak chce, a  że  u  nas szlachcic na  zagrodzie równy wojewodzie, to  w  ten sposób możemy doprowadzić do  następnych rozbiorów. Na  nieszczęście nie ma  już wielkiego cesarstwa austrowęgierskiego z  Franciszkiem Józefem na  czele, w  którym Polakom żyło się najlepiej. Ale z  Austrii wyszedł też faszyzm.

Czy chcesz, aby na  wieki wieków wpisać 500+ i niskie emerytury? A  jakże. A  to, aby Pan Prezydent miał więcej władzy? Oczywiście, będzie mógł podpisywać wszystko, choć przysięgał na  naszą Konstytucję. Ale nie martwmy się nadmiernie. Jest dobra stara Konstytucja i  marni są  jej przeciwnicy. Ograniczy się liczbę pytań do  kilku, np. czy jesteś za  wolną Polską, czy dojną Polską, o  czym wspomniał Pan Prezydent na  początku kadencji podniesionym głosem. Teraz wyszło szydło z  worka, że  chodziło o  dojną. Jak poszło o  sądy, to  dziś w  Strzelinie Pan Prezydent wykrzyczał, że  nareszcie do  sądu „ostatecznego” wejdą elity. Tylko Pan Bóg jeszcze o  tym nie wie. Trzymajcie się Państwo zdrowo w  czasie wakacji, nie martwcie się zbytnio. Biorę to  na  siebie. Najlepszego!