Edukacja środowiska i kompleksowość rozwiązań - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plEdukacja środowiska i kompleksowość rozwiązań - dlaszpitali.pl

Edukacja środowiska i kompleksowość rozwiązań

fot. archiwum GE Medical Systems Polska Sp. z o.o.

Rozmowa z Grażyną Rubiś-Liolios, dyrektor zarządzającą ds. Systemów Klinicznych, członkiem Zarządu GE Medical Systems Polska Sp. z o.o.

Paulina Prencel: To już drugi rok działalności Pani działu w GE Healthcare Polska. Co udało się Państwu w tym czasie osiągnąć?

Grażyna Rubiś-Liolios: Po dwóch latach funkcjonowania naszego działu możemy mówić o wielu sukcesach, które odnieśliśmy na rynku branży medycznej. Niewątpliwie uzyskaliśmy pozycję lidera w zakresie aparatów do znieczulania – nowa generacja tych urządzeń została bardzo dobrze przyjęta przez lekarzy anestezjologów i pielęgniarki. Poszerzamy również zakres działalności GE Healthcare o region Górnego i Dolnego Śląska, gdzie dotychczas sprzedawaliśmy sprzęt za pośrednictwem dystrybutora. Od pierwszego stycznia 2018 r. będziemy obecni na terenie całej Polski jako zespół bezpośredniej sprzedaży i serwisu.

Na naszą aktualną pozycję trzeba spojrzeć z perspektywy tego, co działo się na rynku usług medycznych. Ostatnie kilkanaście miesięcy to czas wielu ważnych zmian. Powstały sieci szpitali, zmieniono system refundacji – z kontraktowego na ryczałtowy. Zarządzający szpitalami skupiali się na reorganizacji placówek i implementacji nowego systemu rozliczeń. Spowodowało to, że w ostatnim 1,5 roku inwestycje mocno wyhamowały, a często nawet były wstrzymywane, zwłaszcza na rynku prywatnym. Natomiast w ostatnich tygodniach sytuacja diametralnie się zmienia. Mamy do czynienia z poważną pulą pieniędzy przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia – m.in. dla szpitali akademickich i oddziałów neonatologicznych III stopnia referencyjności. Czwarty kwartał tego roku może okazać się rekordowy, jeżeli chodzi o sprzedaż urządzeń z zakresu systemów klinicznych. Pojawia się więc przed nami perspektywa umocnienia pozycji lidera.

W jakie obszary kliniczne aktualnie Państwo inwestują?

Obszary, które są dla nas istotne, to: anestezjologia w powiązaniu z blokiem operacyjnym i intensywną terapią, neonatologia i kardiologia. Inwestycje w te dziedziny traktujemy wielopłaszczyznowo. Obok nowych produktów, które co roku wprowadzamy na rynek, inwestujemy w szkolenia personelu medycznego szpitali. Jako przykład możemy podać przygotowany projekt szeroko zakrojonego programu edukacyjnego adresowanego do lekarzy anestezjologów. Aktualnie jesteśmy na etapie uzgadniania szczegółów z Polskim Towarzystwem Anestezjologii i Intensywnej Terapii, a od przyszłego roku będziemy ten program implementować. Planujemy m.in. organizowanie interaktywnych sesji, których celem będzie przekazanie praktycznej wiedzy, uwzględniającej światowe standardy postępowania w anestezjologii i intensywnej terapii.

Jako firma rozwijamy również swoją pozycję w neonatologii – mamy tu sporo nowych produktów, które poprawiają komfort i bezpieczeństwo maleńkiego pacjenta i pozwalają na optymalizację pracy personelu medycznego. Posiadamy w swojej ofercie m.in. nowy inkubator hybrydowy Giraffe Omnibed oraz urządzenie transportowe Giraffe Shuttle. Urządzenia te wpisują się w nowoczesne standardy opieki nad noworodkiem, np. poprzez zmniejszenie ryzyka zakażeń wewnątrzszpitalnych ze względu na bezdotykowe wyciszanie alarmów, oraz pozwalają na transport dziecka na terenie szpitala bez konieczności przenoszenia pacjenta z inkubatora docelowego do inkubatora transportowego.

Trzeci z obszarów klinicznych, w który inwestujemy, to kardiologia. W tym zakresie proponujemy nie tylko produkty, ale również system informatyczny MUSE, który archiwizuje dane z aparatów EKG, prób wysiłkowych i holterów oraz bezpośrednio z kardiomonitorów. Rewolucjonizuje to szybki dostęp do badań EKG pacjenta z dowolnego miejsca w szpitalu i poza nim. Umożliwia on stworzenie sieci konsultacji kardiologicznych pozwalających na szybką diagnostykę i decyzje terapeutyczne.