XXX Zjazd Polskiego Stowarzyszenia Sterylizacji Medycznej - fotorelacja dlaszpitali.plXXX Zjazd Polskiego Stowarzyszenia Sterylizacji Medycznej - fotorelacja

Jak usprawnić funkcjonowanie Centralnej Sterylizatorni? Relacja z XXX Zjazdu Polskiego Stowarzyszenia Sterylizacji Medycznej

Za nami XXX Zjazd Polskiego Stowarzyszenia Sterylizacji Medycznej. Członkowie i sympatycy stowarzyszenia spotkali się w malowniczym Sopocie. Wydarzenie było okazją do omówienia bieżących aspektów związanych z funkcjonowaniem Centralnej Sterylizatorni. Zaproszeni eksperci omówili m.in. aktualne trendy w sterylizacji medycznej, kwestię wyrobów medycznych, a także istotne zmiany prawne w ochronie zdrowia.

XXX Zjazd Polskiego Stowarzyszenia Sterylizacji Medycznej – połączony z konferencją naukowo-szkoleniową – odbył się w dniach 8-10 marca 2023 roku w Sopocie. Pierwszy dzień wydarzenia został oficjalnie rozpoczęty wykładem inauguracyjnym, który wygłosił mec. Dariusz Mikołajczyk. Temat wykładu to „Podmiotowe i przedmiotowe środki dowodowe w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego”.

Kolejnym punktem pierwszego dnia zjazdu było Walne Sprawozdawczo-Wyborcze Zgromadzenie Członków Zwyczajnych PSSM. Zebrani członkowie przeprowadzili wybory do zarządu stowarzyszenia, w którym znaleźli się Dorota Kudzia-Karwowska, Jarosław Czapliński, Małgorzata Nowicka, Katarzyna Domrzalska i Katarzyna Sulik. Na zakończenie pierwszego dnia jubileuszowego XXX Zjazdu PSSM organizatorzy przygotowali niespodziankę – występ Urszuli. Po koncercie wokalistki odbyła się uroczysta kolacja.

Drugi dzień Zjazdu PSSM upłynął pod znakiem praktycznych warsztatów i interesujących prelekcji. W sesji warsztatowej najnowsze osiągnięcia w dziedzinie sterylizacji i aparatury zaprezentowali:

– TZMO – z warsztatem „Oswoić wyroby medyczne. Ostatecznie i definitywnie”;

– Aesculap – z warsztatem „Stal chirurgiczna w medycynie – żywotność instrumentarium chirurgicznego”;

– MMM – z warsztatem „LTSF – sterylizacja niskotemperaturowa parą wodną i formaldehydem – nowe rozdanie?”;

– Anna Bojanowska-Juste – z warsztatem „Robotyka okiem praktyka. Da Vinci wyzwaniem w dekontaminacji”.

Po przerwie obiadowej rozpoczęła się sesja naukowa, którą moderowali Jarosław Czapliński i Katarzyna Sulik. Podczas sesji poruszone zostały takie zagadnienia, jak zarządzanie zasobami ludzkimi, analiza ryzyka w Centralnej Sterylizatorni, ustawa o jakości oraz ustawa o wyrobach medycznych w kontekście reprocesowania instrumentarium medycznego. Drugi dzień zjazdu zakończył się kolacją i wieczorem koleżeńskim.

Piątek, 10 marca był ostatnim dniem Zjazdu. W kończącej wydarzenie sesji naukowej wystąpiła prezeska PSSM Dorota Kudzia-Karwowska, która zaprezentowała prelekcję „TSM – ustawa o niektórych zawodach medycznych”. Po zakończeniu prelekcji uczestnicy mieli jeszcze okazję wziąć udział w quizie sprawdzającym wiedzę pozyskaną podczas prezentacji merytorycznych. Podczas konkursu losowane były atrakcyjne nagrody.

W XXX Zjeździe Polskiego Stowarzyszenia Sterylizacji Medycznej wzięło udział ponad 400 gości – członków i sympatyków Stowarzyszenia. „OPM” i dlaSzpitali.pl objęły wydarzenie patronatem medialnym.