IX Kongres Nowoczesny Pion Techniczny - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plIX Kongres Nowoczesny Pion Techniczny - dlaszpitali.pl

IX Kongres Nowoczesny Pion Techniczny

Tegoroczny IX Kongres Nowoczesny Pion Techniczny odbył się w dn. 1-2 czerwca 2023 r. w Opalenicy. Eksperci biorący w nim udział poruszyli m.in. kwestie projektowania i planowania budowy obiektów medycznych oraz zarządzania nimi, informatyzacji pionu technicznego, prawa zamówień publicznych oraz znaczenia jakości w ochronie zdrowia.

Ideą wydarzenia było połączenie wiedzy teoretycznej na temat funkcjonowania placówek ochrony zdrowia z prezentacją praktycznych rozwiązań. Zaproszeni prelegenci zaprezentowali konkretne przykłady oraz rozwiązania, opierając się na własnych doświadczeniach.

Wśród omawianych zagadnień znalazły się m.in.:

• Proces inwestycyjny Wielkopolskiego Centrum Pediatrii
  • Monitorowanie procesów logistycznych w jednostkach ochrony zdrowia
  • Odpowiednie planowanie technologii medycznej jako element udanej inwestycji w ochronie zdrowia
  • Aktualne wyzwania przy projektowaniu obiektów medycznych dla najmłodszych pacjentów
  • Prawo zamówień publicznych w jednostkach ochrony zdrowia – wzorce postępowania
  • Jakość z punktu widzenia medycznego stanowiska pracy – praktyczne zastosowanie diagramu Ishikawy
  • Sztuka projektowania efektywnych stanowisk terapeutycznych
  • Jak skutecznie zarządzać nowoczesnym systemem infuzyjnym na terenie całego szpitala
  • Budowa i rozbudowa obiektów szpitalnych w systemie budownictwa modułowego – wysoka jakość przy dwukrotnie szybszym czasie realizacji
  • Legionella – najczęstsze przyczyny skażenia wody, metody zabezpieczenia instalacji
  • Informatyzacja pionu technicznego
  • Bezpieczne i higieniczne rozwiązania sektora stolarki drzwiowej
  • Opragon – ultraczyste powietrze na sali operacyjnej
  • Optymalizacja technologii Centralnej Sterylizatorni – nowoczesne rozwiązania w modułowej konstrukcji

Wizyta w szpitalu

Podczas IX Kongresu Nowoczesny Pion Techniczny mieliśmy okazję odwiedzić Wielkopolskie Centrum Pediatrii – jeden z najnowocześniejszych i największych szpitali pediatrycznych w Polsce – pierwszy, po kilku dekadach, publiczny obiekt szpitalny w Poznaniu, wybudowany od zera. Podczas wizyty uczestnicy mieli możliwość zobaczenia m.in. nowoczesnych rozwiązań w aptece szpitalnej, poczty pneumatycznej czy serwerowni.