Zmiana modelu systemu zdrowotnego. Od Siemaszki do… Siemaszki?

Zasady funkcjonowania tzw. modelu Siemaszki sformułował w ZSRR Mikołaj Siemaszko. Model ten pod pewnymi względami przypomina model Beveridge’a, przede wszystkim pod względem dominacji sektora publicznego w zakresie wytwarzania świadczeń zdrowotnych, a także oparcia finansowania systemu o publiczne środki budżetowe.
Podstawowym problemem większości państw w zakresie ochrony zdrowia jest kwestia dostępności do opieki medycznej oraz jej finansowania. Finansowanie ochrony zdrowia w danym państwie związane jest przede wszystkim z przyjętym w nim modelem systemu ochrony zdrowia (systemu zdrowotnego). W literaturze znajdziemy wiele definicji systemu ochrony zdrowia zależnie od podejścia autora do analizowanego pojęcia. Zgodnie z definicją zaproponowaną przez WHO pojęcie „system zdrowotny” obejmuje wszystkie organizacje, nakłady oraz instytucje, których założeniem jest wygenerowanie działań ukierunkowanych na poprawę stanu zdrowia. Zgodnie z syntetycznym podejściem WHO system ochrony zdrowia łączy wszystkie aktywności, których pierwotnym celem jest promowanie, odtwarzanie i utrzymanie zdrowia. Obejmuje wszystkie organizacje, instytucje, ludzi, a także zasoby materialne i niematerialne, które są ukierunkowane lub mają w swoich kompetencjach działania zdrowotne.
Według definicji Włodarczyka i Poździocha system ochrony zdrowia (inaczej system zdrowotny) jest wyodrębnioną całością złożoną z wielu różnorodnych elementów, które powiązane są różnorodnymi więziami (między którymi zachodzą różnorodne relacje) i realizują cele związane ze zdrowiem. System ochrony zdrowia wraz z jego otoczeniem jest złożony z różnych elementów (struktury rządowe, samorządowe, zasoby medyczne, pacjenci itd.), a jego zasadniczym celem jest ochrona zdrowia obywateli. Według powszechnie przyjmowanej koncepcji tzw. trójkąta system ochrony zdrowia składa się z trzech podstawowych elementów, tj.: pacjentów, świadczeniodawców i płatnika. Za podstawowe funkcje systemu ochrony zdrowia należy uznać: [...]