Zmiana modelu systemu zdrowotnego. Od Siemaszki do… Siemaszki?
Zasady funkcjonowania tzw. modelu Siemaszki sformułował w ZSRR Mikołaj Siemaszko. Model ten pod pewnymi względami przypomina model Beveridge’a, przede wszystkim pod względem dominacji sektora publicznego w zakresie wytwarzania świadczeń zdrowotnych, a także oparcia finansowania systemu o publiczne środki budżetowe.
Podstawowym problemem większości państw w zakresie ochrony zdrowia jest kwestia dostępności do opieki medycznej oraz jej finansowania. Finansowanie ochrony zdrowia w danym państwie związane jest przede wszystkim z przyjętym w nim modelem systemu ochrony zdrowia (systemu zdrowotnego). W literaturze znajdziemy wiele definicji systemu ochrony zdrowia zależnie od podejścia autora do analizowanego pojęcia. Zgodnie z definicją zaproponowaną przez WHO pojęcie „system zdrowotny” obejmuje wszystkie organizacje, nakłady oraz instytucje, których założeniem jest wygenerowanie działań ukierunkowanych na poprawę stanu zdrowia. Zgodnie z syntetycznym podejściem WHO system ochrony zdrowia łączy wszystkie aktywności, których pierwotnym celem jest promowanie, odtwarzanie i utrzymanie zdrowia. Obejmuje wszystkie organizacje, instytucje, ludzi, a także zasoby materialne i niematerialne, które są ukierunkowane lub mają w swoich kompetencjach działania zdrowotne.
Według definicji Włodarczyka i Poździocha system o...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online