Zintegrowany system sal operacyjnych – jak zoptymalizować proces zabiegowy
Integracja z innymi systemami
Kolejną możliwością, jaką daje system integracji, jest współpraca z istniejącymi systemami informatycznymi szpitala (RIS, HIS, PACS). Archiwizacja wszystkich danych dotyczących pacjenta, takich jak: historia dotychczasowego leczenia (poprzednio wykonane zabiegi i ich przebieg), wyniki badań laboratoryjnych, zdjęcia radiologiczne, pozwala na szybki i łatwy dostęp do pełnej dokumentacji medycznej danego chorego. Jeśli zachodzi taka potrzeba, operator na sali operacyjnej może pobrać jakiekolwiek dane znajdujące się w systemie informatycznym.
W Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Szpitalu Zachodnim im. św. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim w 2005 r. zainstalowano pierwszy w Polsce zintegrowany system OR1 na sali operacyjnej do zabiegów techniką laparoskopową (3). Zamontowanie osprzętu chirurgicznego i anestezjologicznego na szeregu ruchomych, podwieszanych kolumn pozwoliło uniknąć układania na podłodze różnego rodzaju kabli i przewodów. Na jednej z nich ustawiono urządzenia do operacji laparoskopowych: monitor, źródło światła, kamera wraz z urządzeniem przetwarzającym obraz, urządzenie ssąco-płuczące i insuflator.
Wyposażenie sali w kilka monitorów odbierających obraz z wielochipowych kamer o doskonałej jakości i ustawienie ich tak, aby każdy z uczestników zabiegu miał nieskrępowane ruchy, jest niezbędne, aby zachować elementy ergonomii. Dotychczas mózgiem całego systemu były dwa zintegrowane komputery (Aida) z dodatkowym monitorem i klawiaturą, dzięki której można było wprowadzić potrzebne dane przed operacją i uruchomić cały system OR1. System od [...]