Zastosowanie respiratorów w szpitalnym oddziale ratunkowym
Terapia zaawansowanymi trybami wentylacji
Nowoczesne respiratory dostępne na rynku oferują szereg trybów wentylacji i wspomagania oddechu oraz opcji dodatkowych pozwalających nie tylko zastępować, na czas choroby, jedną z podstawowych czynności życiowych, jaką jest wentylacja płuc, ale i leczyć chorobę samą w sobie oraz diagnozować i monitorować zaawansowanie niektórych stanów chorobowych. Większość obecnie używanych trybów wentylacji w większym lub mniejszym stopniu oferuje synchronizację z wysiłkiem oddechowym pacjenta, tak, by praca respiratora wspomagała, a nie zastępowała oddech chorego, a jednocześnie chroniła i leczyła miąższ płucny.
Każdy producent nowoczesnych respiratorów wprowadza na rynek urządzenia posiadające autorskie tryby wentylacji oparte o skomplikowane algorytmy dobierające parametry pracy do sytuacji klinicznej. Stopień zautomatyzowania niektórych trybów jest bardzo wysoki i powoduje, że zaangażowanie personelu w dobieranie parametrów pracy urządzenia jest minimalne – pod warunkiem zachowania prostych zasad obsługi danego respiratora przy jednoczesnym ograniczeniu niekorzystnego wpływu wentylacji na płuca. Rozwiązania te są szczególnie przydatne w SOR, gdzie jednym z podstawowych zadań personelu jest zachowanie jak najkorzystniejszego stosunku ilości czasu poświęconego pojedynczemu pacjentowi do jakości opieki (1). Oczywisty jest też fakt, że rozwiązania te będą powoli wchodzić do opieki przedszpitalnej, tak, by oferować chorym coraz bezpieczniejsze metody respiratoroterapii od samego początku opieki.
Metody nieinwazyjnego wspomagania oddechu
<...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online