Systemy monitorujące w Oddziale Intensywnej Terapii
fot. istock
Monitorowanie jest podstawą do terapii, szczególnie u chorych w stanach krytycznych leczonych w OIT. Nowoczesna technologia i możliwości w dziedzinie informatyzacji pozwalają na zintegrowanie wszystkich systemów obsługujących pacjenta, co pozwala skoncentrować się na nim.
Monitorowanie jest jedną z podstawowych czynności wykonywanych u pacjentów leczonych w Oddziale Intensywnej Terapii. W zależności od stanu klinicznego pacjenta i liczby niewydolnych narządów monitorowanie może ograniczać się do parametrów podstawowych (tętno, ciśnienie, saturacja) lub do panelu parametrów rozszerzonych. Większość pacjentów leczonych w OIT to chorzy z niewydolnością przynajmniej jednego narządu. Najczęściej jest to niewydolność oddechowa wymagająca wentylacji mechanicznej. Rozwój technologii, postęp w dziedzinie komputeryzacji i informatyki stworzyły możliwości bardzo szerokiego monitorowania nie tylko parametrów podstawowych.
Systemy monitorujące jako niezbędny element nowoczesnego OIT
Codzienne procedury u chorych w OIT stawiają coraz większe wymagania w zakresie stawiania diagnozy i wszechstronnego nadzoru klinicznego. Służy temu centralny system monitorowania.
Każdy oddział intensywnej terapii powinien być wyposażony w stację centralnego monitorowania, która umożliwia podłączenie odpowiedniej liczby monitorów (odpowiadającej liczbie łóżek). Tak...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online