Współczesne techniki laparoskopowe – korzyści dla pacjenta
Interwencja chirurgiczna jest niewątpliwie sytuacją stresową, w której dochodzi do odpowiedzi organizmu człowieka: zarówno tej fizjologicznej, jak i psychicznej. Mniejsze cięcie w technikach laparoskopowych, w porównaniu do zabiegów klasycznych, powoduje mniejszy uraz dla ustroju człowieka.
Pierwsze próby badania wnętrza ciała przy wykorzystaniu metod endoskopowych sięgają czasów starożytnych. Hipokrates (460-375 p.n.e.) używał rektoskopu własnego pomysłu, a w ruinach miasta zniszczonego przez erupcję wulkanu (starożytne Pompeje) odnaleziono elementy kolonoskopu, które są datowane na 70. rok n.e. (1).
Zarys historyczny
Pomysłodawcą laparoskopii w wydaniu dzisiejszym był Philip Bozzini (1773-1809). W 1805 roku skonstruował pierwszy endoskop – układ optyczny pozwalający badaczowi na wgląd do wnętrza ludzkiego ciała (1).
Po II wojnie światowej osiągnięcia światowe w miniaturyzacji elektroniki pozwoliły na transmisję obrazu z wnętrza jamy brzusznej poprzez mikrokamery na ekran monitora telewizyjnego. Dzięki tym wynalazkom pole operacyjne, oprócz operatora, mogła obserwować także asysta – możliwe stało się więc wykonywanie zabiegów operacyjnych, które wymagały pracy większej liczby osób (1).
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online