Wentylacja mechaniczna w oddziale intensywnej terapii
Bezpieczna wentylacja według aktualnej koncepcji biofizycznej Gattinoniego to taka, która dostarcza poddanej wentylacji tkance płuc jak najmniejszej „mocy mechanicznej” przekładającej się na uszkodzenie płuc.
Wentylacja mechaniczna dodatnimi ciśnieniami nie jest procesem fizjologicznym i jako zjawisko niewystępujące naturalnie niesie ze sobą wiele zagrożeń. Badanie ARDSnet uwidoczniło odległe efekty sił ścinających i odpowiedzi zapalnej uruchamianej w trakcie wentylacji mechanicznej, przekładające się na śmiertelność (1). W jednej z zeszłorocznych publikacji wykazano, że śmiertelność związana z wentylacją i zabezpieczeniem dróg oddechowych w OIT jest wysoka (2). Nadal niewiele wiemy na temat wentylacji mechanicznej w aspekcie badań klinicznych, większość dowodów pochodzi z analizy modeli matematycznych i analizy krótkoterminowych efektów fizjologicznych. Wiadomo, że aby zapłacić jak najmniejszą patofizjologiczną cenę, powinna ona trwać jak najkrócej (3). W sytuacji flagowego problemu intensywnej terapii – ostrej niewydolności oddechowej dorosłych (ARDS) – powinna być „oszczędzająca”, bezpieczna dla pacjenta znajdującego się w okresie krytycznego pogorszenia wymiany gazowej. Nie ma jednej, idealnej metody wentylacji. Nieodzowna jest indywidualizacja postępowania w stosunku do chorego i etapu leczenia, na jakim się znajduje.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online