Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia
Założenia ustawy nowelizującej
Ustawa będąca przedmiotem niniejszego artykułu nie stanowi kolejnego odrębnego bytu, tylko, jak sama nazwa wskazuje, jest ustawą, która ma doprecyzować bądź w sposób odmienny uregulować szereg obszarów, w tym nadać nowe uprawnienia personelowi medycznemu różnych szczebli, tak aby wprowadzane rozwiązania informatyczne w obszarze ochrony zdrowia, w tym usługi pomocnicze, które te rozwiązania umożliwiają, mogły funkcjonować efektywnie i w pełnym zakresie. Jak wskazano na wstępie, wszystkie środowiska w Polsce proces ten popierają, nie można jednak przejść obojętnie wobec sygnałów, jakie są obecnie zgłaszane w związku z np. wdrażaniem e-recepty przez Naczelną Izbę Aptekarską (patrz wypowiedź przedstawiciela Izby na posiedzeniu komisji sejmowej).
Problemy te stanowią źródło ryzyka zarówno dla pacjenta (w wypadku rygorystycznego podejścia do treści prezentowanej w e-recepcie), co może materializować się w postaci braku zgody na realizację recepty lub wydanie minimalnej dawki leku, jak i dla pracownika apteki – w wypadku gdy treść e-recepty może budzić zastrzeżenia z powodu braku możliwości jej odpowiedniej prezentacji. Ze względu na skomplikowaną drogę, jaką przechodzi e-recepta, która może być generowana także w środowisku tzw. aplikacji gabinetowych tworzonych przez różne podmioty działające na rynku medycznym, niezwykle istotne jest (i problem ten, jak zaznaczono wcześniej, nie dotyczy tylko e-recepty) wystawienie odpowiednio skonfigurowanego środowiska testowego, w najszerszym możliwym zakresie symulującego środowisko rzeczywiste przez odpowiednie instytucje.
Tworzenie...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online