Ultrasonografia w rękach anestezjologa w diagnostyce i monitorowaniu układu krążenia na bloku operacyjnym i OIT
Warunkiem bezpiecznego zastosowania ultrasonografii jest odpowiedni poziom kompetencji lekarzy wykonujących badanie. Umiejętność wykonania badania, prawidłowa interpretacja i wnioskowanie w kontekście obrazu klinicznego to cele, do których powinien zmierzać każdy lekarz pracujący na oddziale intensywnej terapii.
Monitorowanie funkcji układu krążenia ma fundamentalne znaczenie w trakcie leczenia chorych hospitalizowanych na oddziale intensywnej terapii (OIT) i bloku operacyjnym (1-3). Niewydolność serca, hipowolemia i przeciążenie płynami należą do wiodących przyczyn zgonów na OIT. Dlatego informacje uzyskiwane w oparciu o wiarygodną metodę monitorowania układu krążenia mogą ułatwić podejmowanie właściwych decyzji terapeutycznych i tym samym wpływać na wynik leczenia.
W ostatnich latach ukazało się wiele prac, które zakwestionowały przydatność znaczącej liczby stosowanych dotąd inwazyjnych metod monitorowania, takich jak np. pomiar ośrodkowego ciśnienia żylnego (OCŻ) czy ciśnienia zaklinowania w tętnicy płucnej. Wykazano również, że coraz powszechniej stosowane od niedawna techniki oparte na termodylucji przezpłucnej i bioimpedancji mają wiele ograniczeń (4, 5). Ultrasonografia umożliwia przyłóżkową i wszechstronną diagnostykę serca.
Pozyskane w trakcie badania informacje mogą stanowić zna...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online