Technologie stosowane w OIT przy monitorowaniu pacjentów z sepsą
Zastosowanie technik USG point-of-care
Coraz częściej używanym narzędziem diagnostycznym w intensywnej terapii i medycynie stanów nagłych jest ultrasonografia. Aparat USG, nazywany także współczesnym stetoskopem, może być w rękach lekarza intensywisty doskonałym i wszechstronnym narzędziem diagnostycznym i monitorującym. Zastosowanie aparatu USG jest proste, możliwe przy łóżku chorego, nieinwazyjne dla pacjenta, z możliwością wielokrotnego powtarzania badania bez narażenia chorego na skutki transportu lub działania niepożądane, którymi obarczone są inne techniki radiologiczne (11).
Zastosowanie technik USG POC (point-of-care) umożliwia między innymi ocenę układu oddechowego, układu krążenia, ośrodkowego układu nerwowego, statusu nawodnienia, układu żył kończyn dolnych.
W zakresie układu oddechowego można monitorować: stopień uwodnienia miąższu płucnego, obecność płynu w jamach opłucnowych, dynamikę zmian zapalnych, niedodmowych, odmy z uwzględnieniem oceny konieczności i skuteczności drenażu.
W USG serca techniką POC (należy zwrócić uwagę, że nie jest to badanie echokardiograficzne i nie może takiej specjalistycznej oceny zastąpić) można ocenić szacunkowo wielkość i proporcję jam serca, globalną kurczliwość lewej i prawej komory, obecność płynu w osierdziu, objętość wyrzutową oraz wielkość i zapadalność żyły głównej dolnej, podstawowego wykładnika nawodnienia pacjenta, także w trakcie próby obciążenia płynami i odpowiedzi na bolus płynowy.
Ultrasonografia umożliwia także ocenę ośrodkowego układu nerwowego w oparciu o kilka technik – pośrednią, pozwalającą określić szerokość osłonek nerwów wzrokowych (11), oraz bezpośrednią, przez okno kostne.
Pomiar i monitorowanie ciśnienia wewnątrzbrzusznego
[...]