Dekontaminacja narzędzi chirurgicznych
W artykule opisano poszczególne etapy dekontaminacji narzędzi i sprzętu chirurgicznego. Zwrócono szczególną uwagę na procesy mycia i dezynfekcji. Opisano kontrolę procesu sterylizacji oraz zasady dokumentowania przeprowadzanych procesów.
Bardzo ważną, a wręcz kluczową usługą w każdym ośrodku leczniczym wykonującym nawet najmniejsze zabiegi z naruszeniem ciągłości tkanek jest przygotowanie sterylnego, a tym samym bezpiecznego dla pacjenta sprzętu i narzędzi chirurgicznych, co w konsekwencji przekłada się na jakość świadczonych usług. Na rys. 1 jest przedstawiony obrazowo obieg narzędzi w placówce ochrony zdrowia.
Przytaczając definicję sterylizacji, można stwierdzić, że jest to proces technologiczny, podczas którego zniszczeniu ulegają wszystkie, zarówno wegetatywne, jak i przetrwalnikowe oraz zarodnikowe formy mikroorganizmów. Prawidłowo wysterylizowany materiał jest jałowy, nie zawiera żadnych żywych drobnoustrojów, w tym także wirusów.
Dzisiaj większość czynności dotyczących procesu dekontaminacji, w tym sterylizacji narzędzi, wykonują wykwalifikowani pracownicy Centralnej Sterylizatorni.
Centralna Sterylizatornia to usługowy dział szpitala lub innej jednostki oferującej usługi lecznicze, w którym jest wykonyw...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online