Sterylizacja i reprocesowanie narzędzi chirurgicznych – najważniejsze aspekty
fot. iStock
Wszystkie nowo tworzone działy centralnej sterylizatorni muszą być zgodne z wymaganiami prawnymi w tym zakresie. Pytanie zasadnicze brzmi – czy jest to budynek stary, czy nowy? W szpitalach, w których nie ma odrębnych dróg komunikacyjnych czystych i brudnych, należy zminimalizować ryzyko krzyżowania się dróg i wprowadzić procedury zapewniające bezpieczeństwo w tym zakresie.
Tematyka dekontaminacji narzędzi chirurgicznych jest poruszana z różnych aspektów w zależności od tego, czy będzie to producent narzędzi, sprzedawca, personel medyczny wykorzystujący te narzędzia w praktyce zawodowej przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych, czy też pracownik działu dekontaminacji, profesjonalnie świadczący usługi reprocesowania narzędzi chirurgicznych bądź też inżynier medyczny oceniający stan eksploatowanych narzędzi. Jednak niezależnie od tego, która z tych osób będzie wypowiadała się w tej kwestii, ważną sprawą jest to, by dekontaminowane wyroby medyczne były po tych procesach bezpieczne dla pacjenta, personelu, środowiska, a także osób, do których trafią.
Przy rozpatrywaniu zagadnienia dekontaminacji narzędzi chirurgicznych ważną sprawą jest przypomnienie podstawowych definicji:
- dekontaminacja: usuwanie skażeń biologicznych, proces niszczenia/redukcji czynników biologicznych przez mycie, dezynfekcję i sterylizację. Zakres dekontaminacji zależy ...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online