Stentgrafty w leczeniu tętniaków aorty brzusznej
Należy stale pamiętać, że operacja wszczepienia stentgraftu nie leczy choroby, a jedynie zapobiega pęknięciu tętniaka. Degeneracja ściany aorty może nadal postępować i powodować konieczność wykonania kolejnych zabiegów, stąd wymóg dokładnego monitorowania pacjentów i wykonywania badań kontrolnych w kolejnych latach po operacji.
Bardzo ważne jest przedoperacyjne zaplanowanie całej procedury. Na rynku dostępnych jest w sumie kilkanaście systemów umożliwiających skuteczne wyleczenie pod warunkiem przestrzegania określonych zasad i zaleceń typowych dla danego systemu. Protezy są produkowane w różnych średnicach i długościach, posiadają różną elastyczność i sztywność. W zasadzie niemożliwe jest stosowanie tylko jednego uniwersalnego zestawu, z drugiej strony różnorodność dostępnych rozwiązań zapewnia skuteczne i trwałe rozwiązanie u niemal wszystkich pacjentów.
Rodzaje stentgraftów
Większość systemów (Zenith, Endurant) posiada mocowanie nadnerkowe, czyli rodzaj metalowej korony z haczykami kotwiczącymi się powyżej tętnic nerkowych (ryc. 2).
Ryc. 2. Stentgraft Zenith Flex z mocowaniem nadnerkowym (Cook Incorporated, Bloomington, USA)
Są również systemy z mocowaniem podnerkowym (Excluder), którego zaletą jest nieingerowanie w ujścia tętnic nerkowych i trzewnych, jak również dokł...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online