Standardowe i specjalistyczne zestawy chirurgiczne na bloku operacyjnym i ich optymalizacja
Przykładowe zestawy ogólnochirurgiczne małe
Zestawy te są przeznaczone do wykonywania zabiegów wymagających niewielkiej liczby narzędzi, są one dostosowane do zwyczajów panujących w danym bloku operacyjnym. Skład ilościowy i jakościowy jest przemyślany tak, by zminimalizować dobieranie narzędzi pakowanych pojedynczo. Przykładowe nazwy to zestaw przepuklinowy i zestaw do szycia.
Istnieją również narzędzia specjalistyczne, przeznaczone do konkretnych operacji. Należą do nich: wszelkiego rodzaju szwy mechaniczne, które służą do różnego rodzaju zespoleń, sonda Nabatoffa (służy do usunięcia żyły podczas operacji żylaków), kleszczyki Randalla (w chirurgii służą do wyjmowania złogów z przewodu żółciowego wspólnego), klipsownice (klipsy służą jako odpowiednik podwiązek). Takie narzędzia są pakowane pojedynczo i przechowywane w magazynku sterylnym lub magazynku przy konkretnej sali operacyjnej. W wielu blokach istnieją zestawy do amputacji – jest to zbiór narzędzi, który w połączeniu z zestawem małym jest wybierany do przeprowadzania amputacji wysokich.
Przykładowy skład zestawu do amputacji zawiera: talerz amputacyjny – 1 szt., nóż amputacyjny – 1 szt., piła do kości – 1 szt., razpator – 1 szt., pilnik – 1 szt.
Droga narzędzi w bloku operacyjnym
Droga narzędzi w bloku operacyjnym obejmuje: czas od przybycia zestawu na blok operacyjny ze sterylizacji, poprzez jego użycie podczas operacji, aż do oddania do centralnej sterylizatorni (CS) po jego użyciu – czyli transport do sterylizacji.
Pomieszczenia, w jakich powinny znajdować się zestawy w każdej części drogi narzędzi szpitala, są określone prawnie (4). I tak:
- Pracownicy centralnej sterylizatorni przywożą narzędzia do śluzy materiałowej, przeznaczonej do krótkotrwałego przechowywania materiałów sterylnych. Stamtąd pielęgniarki operacyjne przewożą zestawy na wózku transportowym bloku operacyjnego. W przypadku narzędzi jednorazowych osoby odpowiedzialne za ich transport [...]