Sala hybrydowa – synonim nowoczesnej medycyny zabiegowej

Sala hybrydowa to przede wszystkim sala operacyjna, w której mamy możliwość przeprowadzania zabiegów operacyjnych o zmniejszonej inwazyjności dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik obrazowania.
W 1987 roku w „British Medical Journal” ukazał się artykuł pod tytułem The new surgery, poświęcony tak zwanym operacjom małoinwazyjnym. J.E.A. Wickham, autor tego opracowania, zatrudniony w Department of Minimally Invasive Surgery Institute of Urology w Londynie, przedstawił historię rozwoju chirurgii w trzech etapach:
- Pierwszy – od czasów starożytnych do połowy dziewiętnastego wieku, kiedy to możliwości leczenia operacyjnego były mocno ograniczone ze względu na brak mozliwości anestezji i analgezji pacjenta. Operacje musiały być przeprowadzane bardzo szybko, w sposób niesłychanie inwazyjny i brutalny, ale celem było maksymalne skrócenie szoku urazowego, jakim była operacja.
- Druga faza, która trwała do lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku, związana z wynalezieniem i rozwojem znieczulenia, resuscytacji i opieki pooperacyjnej. Jest to epoka rozwoju niesłychanie skutecznych metod operacyjnych, do których do tej pory się odwołujemy, które stanowią „złoty standard” leczenia chirurgiczngo.
- Etap trzeci jest związany z rozwojem technik chirurgicznych, kiedy zaczęto zwracać uwagę na mniejszą traumatyzację tkanek ograniczającą uraz okołooperacyjny.
Lata osiemdziesiąte ubiegłego stulecia to gwałtowny rozwój chirurgii laparoskopowej, zapowiadający rewolucyjną zmianę w podejściu do leczenia operacyjnego. Obecnie tzw. [...]