Sala hybrydowa - synonim nowoczesnej... - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSala hybrydowa - synonim nowoczesnej... - dlaszpitali.pl

Sala hybrydowa – synonim nowoczesnej medycyny zabiegowej

sala-hybrydowa-zabiegfot. iStock

Sala hybrydowa to przede wszystkim sala operacyjna, w której mamy możliwość przeprowadzania zabiegów operacyjnych o  zmniejszonej inwazyjności dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik obrazowania.

W  1987 roku w  „British Medical Journal” ukazał się artykuł pod tytułem The new surgery, poświęcony tak zwanym operacjom małoinwazyjnym. J.E.A.  Wickham, autor tego opracowania, zatrudniony w  Department of  Minimally Invasive Surgery Institute of  Urology w  Londynie, przedstawił historię rozwoju chirurgii w  trzech etapach:

• Pierwszy – od  czasów starożytnych do  połowy dziewiętnastego wieku, kiedy to  możliwości leczenia operacyjnego były mocno ograniczone ze  względu na  brak mozliwości anestezji i  analgezji pacjenta. Operacje musiały być przeprowadzane bardzo szybko, w  sposób niesłychanie inwazyjny i  brutalny, ale celem było maksymalne skrócenie szoku urazowego, jakim była operacja.
  • Druga faza, która trwała do  lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku, związana z  wynalezieniem i  rozwojem znieczulenia, resuscytacji i  opieki pooperacyjnej. Jest to  epoka rozwoju niesłychanie skutecznych metod operacyjnych, do  których do  tej pory się odwołujemy, które stanowią „złoty standard” leczenia chirurgiczngo.
  • Etap trzeci jest związany z  rozwojem technik chirurgicznych, kiedy zaczęto zwracać uwagę na  mniejszą traumatyzację tka...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp