Rzeczywistość rozszerzona wsparciem w rozpoznawaniu wczesnych postaci nowotworów

Wirtualna rzeczywistość pozwala nam wspomóc szybką i skuteczną diagnostykę u pacjentów w sytuacjach, gdzie standardowa diagnostyka zawodzi. W Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu stosowane są aktualnie trzy systemy obrazowania fuzyjnego wykorzystujące technologię rzeczywistości rozszerzonej.
Rzeczywistość rozszerzona – AR (z ang. augmented reality) obecna jest w codziennym życiu. Zaczynamy przyzwyczajać się do złożenia dwóch obrazów: rzeczywistego i cyfrowego. Możliwość pokazania wirtualnej drogi na obrazie rzeczywistym daje np. poczucie bycia w mapie podczas jazdy samochodem. Jak daleko odbiega to od rzeczywistego używania przed paroma laty fizycznych map, wie każdy użytkownik samochodu. Nasze dzieci używają gier, w których spotykają wyimaginowane postaci uwidaczniane na ekranie ich smartfonów na tle rzeczywistego środowiska widzianego obiektywem wbudowanej w telefon kamery.
Podobna rewolucja nastała w medycynie, pozwalając na użycie nowoczesnej technologii w służbie niosącej pomoc i szybsze rozpoznania dla pacjentów z chorobą nowotworową.
Definicja rozszerzonej rzeczywistości stworzona przez amerykańskiego naukowca Ronalda T. Azumę określiła zasady odróżniające tę technologię od rzeczywistości wirtualnej1. System ten łączy obraz świata realnego z rzeczywistością stworzoną przez komputer (wirtualną). Obrazy te są interaktywne, dają poczucie istnienia razem, oszukując wzrok użytkownika. Możliwe jest wykonywanie ruchów we wszystkich wymiarach, z zachowaniem nakładania się obu obrazów.
Do prawidłowego zadziałania syntezy tych obrazów niezbędne jest oznaczenie punktów wspólnych, odnośników, które komputer użyje do nałożenia w odpowiedni sposób obrazu wirtualnego dla zapewnienia widzowi iluzji przenikania [...]