Rola technologii medycznych w projektowaniu bloku operacyjnego

Poprawnie wykonany projekt układu funkcjonalnego, z uwzględnieniem technologii i jej projektem, jest gwarancją poprawnego wykonania całego projektu, a następnie bezproblemowej realizacji przedsięwzięcia i jego późniejszego wieloletniego użytkowania.
W tym artykule chciałabym przedstawić, jako technolog medyczny, rolę tej branży i znaczenie projektu technologii jako projektu branżowego przy planowaniu bloku operacyjnego.
Jeżeli projekt dotyczy względnie prostego funkcjonalnie działu, takiego jak oddział szpitalny lub przychodnia, ewentualne niedociągnięcia projektowe nie utrudnią bardzo funkcjonowania tych działów. Istnieją jednak działy, w których zarówno funkcja, jak i wyposażenie są na tyle krytyczne dla szpitala, że błędy popełnione na etapie projektowym mogą nie tylko utrudnić codzienne działanie jednostki, ale w krańcowych przypadkach stanowić zagrożenie dla pacjentów i personelu.
Do miejsc krytycznych i wrażliwych na błędy projektowania należą przede wszystkim:
- blok operacyjny,
- laboratorium,
- oddział intensywnej opieki medycznej (tym tematem zajęłam się w poprzednim numerze „OPM”).
W wypadku tych trzech działów najbardziej groźne skutki przynoszą błędy instalacyjne (klimatyzacja, wentylacja, gazy medyczne), które m.in. mogą być skutkiem braku wytycznych od technologa dla branżystów. Projektanci branżowi nie posiadają często wiedzy na temat tak specyficznych instalacji jak te, które są konieczne przy skomplikowanych obiektach medycznych.
[...]