Rola technologii medycznych w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii
Błędy przy projektowaniu
Podstawowe błędy przy projektowaniu są popełniane głównie w poniższych obszarach.
Nieprawidłowo przyjęte minimalne wymogi przestrzenne
Należy pamiętać, iż jest to dział, w którym stanowisko dla jednego pacjenta wymaga powierzchni na tyle dużej, aby nie tylko zmieścić cały konieczny sprzęt specjalistyczny, ale także zapewnić personelowi swobodny dostęp do pacjenta i aparatury. Praktyka pokazuje, iż optymalnie powinno to być 25 m2 na 1 łóżko i minimum 20 m2 na 1 łóżko w pokoju wieloosobowym – mowa tu o oddziale dla dorosłych pacjentów.
Oprócz powierzchni zajmowanej przez łóżka należy zapewnić w sali pas ruchu o szerokości minimum 2,5 m, pozwalający na swobodny przejazd łóżkiem bez naruszania pozostałych stanowisk łóżkowych oraz miejsce na zaplecze dla obsługi pielęgniarskiej pacjentów – zespół szafek na leki i środki opatrunkowe ze zlewem oraz umywalką. Jak wielokrotnie podkreślałam – brak takich powierzchni jest najczęściej występującą nieprawidłowością.
Należy zwrócić też uwagę na odpowiednie rozmiary wszystkich drzwi działu, którymi będzie się przemieszczać pacjent – ich szerokość powinna wynosić minimum 160 cm w świetle.
Łóżka powinny być tak ustawione, aby zapewnić swobodny dostęp personelu do pacjenta ze wszystkich stron łóżka, bez ingerencji w sąsiednie stanowiska. Brak odpowiedniej powierzchni zapewniającej wygodną obsługę pacjenta przez personel z uwzględnieniem miejsca na odpowiednią ilość koniecznego w pobliżu sprzętu medycznego znacznie utrudni wykonanie niezbędnych zabiegów oraz przemieszczanie łóżek w przestrzeni sali.
...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online