Rola inżyniera klinicznego/medycznego w ochronie zdrowia - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRola inżyniera klinicznego/medycznego w ochronie zdrowia - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Reklama

Rola inżyniera klinicznego/medycznego w ochronie zdrowia

opm-dlaszpitali-inżyniera-klinicznego
fot. iStock

Aktualnie kompetencje inżyniera klinicznego muszą być dużo szersze, łączyć w jedną całość zarządzanie ryzykiem, technikę, informatykę, a ostatnio i coś, co zwiemy sztuczną inteligencją. Nie należy mylić inżyniera klinicznego z inżynierem biomedycznym – obaj mają zupełnie inny zakres wiedzy i zadań.

Zacznę od cytatu znalezionego w Internecie na stronach analiz prawnych:

„Unia dokonała przeglądu przepisów dotyczących wyrobów medycznych i diagnostyki in vitro i dostosowała je do zmian, jakie nastąpiły w tym sektorze w ciągu ostatnich 20 lat. Kwestią priorytetową było zapewnienie solidnych, przejrzystych i zrównoważonych ram regulacyjnych oraz utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa przy jednoczesnym wspieraniu innowacji. Dwa nowe rozporządzenia – w sprawie wyrobów medycznych i wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro – weszły w życie w maju 2017 r. Ze skutkiem od 26 maja 2021 r. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych zastąpiło Dyrektywę Rady 90/385/EWG w sprawie wyrobów medycznych aktywnego osadzania oraz Dyrektywę Rady 93/42/EWG dotyczącą wyrobów medycznych (…), a ze skutkiem od 26 maja 2022 r. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/746 z dnia 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro zastępuje Dyrektywę 98/79/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wyrobów medycznych używanych do diagnozy in vitro”.

Czy zmienia to stan prawny? Co [...]

Ten materiał dostępny jest dla subskrybentów Premium.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas

Komentarze

Strefa wiedzy

650 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy