Roboty medyczne. Wsparcie zabiegów chirugicznych... - dlaszpitali.pl

Roboty medyczne

OPM_4-20_RECHNIKA_TECHNOLOGIA_iStock-1160479012fot. iStock

Roboty nie tylko wspomagają wykonywanie zabiegów chirurgicznych, ale także ułatwiają rehabilitację osób po udarach mózgu lub zabiegach ortopedycznych, umożliwiają podnoszenie unieruchomionych pacjentów, przygotowują indywidualne dawki leków czy – w postaci nanorobotów – wnikają w ciało pacjenta w celach diagnostycznych lub interwencyjnych.

Pojęcie „roboty medyczne” pojawia się coraz częściej w naszym słownictwie. I nie ma wątpliwości, że ten trend będzie się nasilał wobec poszerzających się możliwości i częstości stosowania tak nazwanych urządzeń. Roboty medyczne pozornie pozostają w tyle za robotami przemysłowymi, które zdominowały takie czynności, jak na przykład montaż samochodów czy produkcja elektroniki. Pozornie, gdyż roboty przemysłowe wykonują (zwykle) powtarzające się czynności przy praktycznej eliminacji bieżącej ingerencji człowieka. Roboty medyczne nie są przygotowane do wykonywania pracy bez bieżącego nadzoru człowieka, co wynika z niepowtarzalności (w szczegółach) realizowanych zadań i środowiska ich wykonywania. Mimo to roboty medyczne to wysoko zaawansowane technicznie wyroby medyczne, z bardzo obiecującymi perspektywami rozwoju.

Roboty medyczne zwykle kojarzą się z „narzędziem”, którym posługuje...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Co zyskujesz dzięki rejestracji?

  • dostęp do specjalistycznej strefy wiedzy z zakresu zarządzania aparaturą medyczną, infrastruktury szpitalnej, bloku operacyjnego oraz kilkunastu innych kategorii tematycznych
  • praktyczne wskazówki oraz case studies z zakresu optymalnego projektowania i wyposażenia szpitali
  • wgląd do raportów z nowoczesnych inwestycji szpitalnych
  • pełen dostęp do rozmów z ekspertami w dziedzinie chirurgii, kardiologii, intensywnej terapii, czy zarządzania placówkami medycznymi
  • aktualności prawne oraz profesjonalne interpretacje przepisów
  • dostęp do elektronicznych wydań „OPM”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.