Przeciwdrobnoustrojowe właściwości miedzi – możliwości zastosowania w zakładach opieki zdrowotnej
Jakość opieki zdrowotnej to profesjonalizm i bezpieczeństwo pacjenta. Nowoczesna medycyna, pomimo ogromnych osiągnięć, niesie ze sobą negatywne skutki w postaci np. zwiększonej podatności na zakażenia, szczególnie zakażenia związane z pobytem w szpitalu (HAI). Ten rodzaj zakażenia jest potencjalnym niebezpieczeństwem dla wszystkich osób mających kontakt ze szpitalem, a zatem zarówno dla pacjentów (zmniejsza ich bezpieczeństwo), personelu szpitalnego, jak i osób odwiedzających hospitalizowanych. Występowanie zakażeń szpitalnych komplikuje przebieg choroby podstawowej, wydłuża okres hospitalizacji, zwiększa koszty leczenia, a niekiedy doprowadza również do choroby zawodowej u pracownika ochrony zdrowia. Zakażenia związane z opieką medyczną będą występowały w szpitalnictwie zawsze, ale istotne jest, jak często one występują. W ocenie szacunkowej w krajach rozwijających się częstość występowania HAI sięga nawet 25% hospitalizowanych, natomiast w krajach rozwiniętych waha się od 5% do 10% (1). Na oddziałach intensywnej terapii w Europie częstość występowania zakażeń sięga nawet do 20%, co oznacza nie tylko obniżenie jakości opieki, ale także znaczne koszty (2). W krajach, w których medycyna postawiona jest na należycie wysokim poziomie, prowadzone są ciągła i szczegółowa rejestracja przypadków zakażeń szpitalnych, ich merytoryczna kontrola i ocena oraz wprowadzane są środki zapobiegawcze.
W naszym kraju rocznie zakażeniom szpitalnym ulega około 200 000 osób, z czego umiera około 10 000 pacjentów – więcej niż w wyniku wypadków drogowych. W przeciwieństwie do ofiar wypadków drogowych, ściśle policzonych i nagłaśnianych przez media, dokładna liczba zgonów związanych z HAI nie jest znana.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto wykupić subskrypcję?
Otrzymasz dostęp do:- wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
- materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
- wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
- materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
- wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online