Procedury postępowania ze sprzętem w zakresie bezpieczeństwa pacjenta i personelu – diatermia

OPM_2_22_BEZPIECZENSTWO_PACJENTA_I_PERSONELU_DIATERMIA_iStock-687750582fot. iStock

Zagrożenia związane ze stosowaniem diatermii to między innymi: duże ryzyko zakłócenia pracy implantów elektronicznych (zaleca się stosowanie narzędzi bipolarnych), ryzyko oparzeń w miejscu przylegania elektrody biernej (z powodu złego przylegania elektrody do skóry pacjenta).

Bezpieczeństwo pacjenta i personelu w sali operacyjnej wiąże się z zachowaniem procedur używania aparatury medycznej zgodnie z jej przeznaczeniem i zaleceniami producenta.

Diatermia, nazywana nożem elektrycznym, to urządzenie medyczne służące do przecinania tkanek i hamowania krwawienia przy użyciu prądu elektrycznego wysokiej częstotliwości (od 200 kHz do 3,3 MHz).

W codziennej pracy posługujemy się koagulacją mono- i bipolarną. W narzędziach bipolarnych (np.: pęsety, disektory, elektrody do elektroresektora) prąd przepływa między dwiema częściami narzędzia, natomiast w narzędziach monopolarnych – przepływa przez ciało pacjenta między elektrodą czynną a bierną. Elektroda bierna (tzw. płytka) ma potencjał zerowy i duże rozmiary, co przy zachowaniu warunku dobrego przylegania do ciała pacjenta zapobiega powstawaniu oparzeń w miejscu kontaktu z elektrodą. Elektroda czynna jest dużo mniejsza, ma kształt noża, kulki czy pętli (rozmiar liczony w mm). Rozmiar i kształt (zależne od przeznaczenia) pozwalają używać narzędzia w sposób precyzyjny oraz umożliwiają dostarczenie lokalnie do miejsca kontaktu narzędzia z tkanką duże...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp