Procedury postępowania ze sprzętem w zakresie bezpieczeństwa pacjenta i personelu – diatermia - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plProcedury postępowania ze sprzętem w zakresie bezpieczeństwa pacjenta i personelu – diatermia - dlaszpitali.pl

Wyszukaj w serwisie

Reklama

Procedury postępowania ze sprzętem w zakresie bezpieczeństwa pacjenta i personelu – diatermia

OPM_2_22_BEZPIECZENSTWO_PACJENTA_I_PERSONELU_DIATERMIA_iStock-687750582
fot. iStock

Zagrożenia związane ze stosowaniem diatermii to między innymi: duże ryzyko zakłócenia pracy implantów elektronicznych (zaleca się stosowanie narzędzi bipolarnych), ryzyko oparzeń w miejscu przylegania elektrody biernej (z powodu złego przylegania elektrody do skóry pacjenta).

Bezpieczeństwo pacjenta i personelu w sali operacyjnej wiąże się z zachowaniem procedur używania aparatury medycznej zgodnie z jej przeznaczeniem i zaleceniami producenta.

Diatermia, nazywana nożem elektrycznym, to urządzenie medyczne służące do przecinania tkanek i hamowania krwawienia przy użyciu prądu elektrycznego wysokiej częstotliwości (od 200 kHz do 3,3 MHz).

W codziennej pracy posługujemy się koagulacją mono- i bipolarną. W narzędziach bipolarnych (np.: pęsety, disektory, elektrody do elektroresektora) prąd przepływa między dwiema częściami narzędzia, natomiast w narzędziach monopolarnych – przepływa przez ciało pacjenta między elektrodą czynną a bierną. Elektroda bierna (tzw. płytka) ma potencjał zerowy i duże rozmiary, co przy zachowaniu warunku dobrego przylegania do ciała pacjenta zapobiega powstawaniu oparzeń w miejscu kontaktu z elektrodą. Elektroda czynna jest dużo mniejsza, ma kształt noża, kulki czy pętli (rozmiar liczony w mm). Rozmiar i kształt (zależne od przeznaczenia) pozwalają używać narzędzia w sposób precyzyjny oraz umożliwiają dostarczenie lokalnie do miejsca kontaktu narzędzia z tkanką dużej ilości energii. Do elektrody czynnej przykładane jest wysokie napięcie, które wynosi od kilkuset do kilku tysięcy woltów.

Współcześnie zostały opracowane tak zwane „zaawansowane [...]

Ten materiał dostępny jest dla subskrybentów Premium.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas

Komentarze

Strefa wiedzy

650 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 16 kategorii tematycznych

Reklama
Poznaj nasze serwisy